AkceKam jet?Města & regiony ČRNovinkyStřední Čechy

Některé středočeské památky budou mít otevřeno na přelomu roku

Některé středočeské památky budou otevřené mezi svátky, jiné plánují silvestrovské a novoroční akce. V týdnu po Vánocích nechají své brány otevřené hrady Křivoklát a Karlštejn, druhý z nich bude možné navštívit i na Nový rok.
Foto: SCCR

Mníšecký zámek připravil pro zájemce silvestrovské a novoroční prohlídky, loučeňský chystá odpolední silvestrovskou oslavu, vyplývá z informací od správců památek.

Návštěvníci zámku v Mníšku pod Brdy u Prahy se mohou 31. prosince a 1. ledna těšit na prohlídky reprezentačních salonů nebo na pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi. „Pohádková prohlídka zavede děti do tajemného sklepení, do místnosti plné pohádkových bytostí i na výstavu se spoustou princezen a králů. Během prohlídky se seznámí třeba s mníšeckým čertíkem Brdíkem, jeho kamarádkou čarodějnicí, vílami, trpaslíky nebo tříhlavým drakem,“ uvedla zástupkyně kastelána Jana Digrinová.

Zámek má podle ní na silvestra otevřeno od 11:00 a na Nový rok od 14:00 do 15:45, na pohádkové prohlídky je nutná rezervace. Naopak od 19. do 30. prosince bude mníšecký zámek kvůli generálnímu úklidu návštěvníkům nepřístupný.

Hrad Karlštejn na Berounsku se tradičně otevírá 26. prosince a bude možné ho navštívit denně kromě pondělí 2. ledna až do 8. ledna, a to vždy od 10:00 do 15:00. „K vidění bude snad také ještě adventní výzdoba, která hrad zdobila od 26. listopadu a instalována je dodnes. V tuto chvíli mají turisté největší zájem o vstupenky na mimořádné okruhy na příští rok. Zahájení jejich prodeje ale plánujeme až na leden,“ řekl kastelán Lukáš Kunst.

Foto: SCCR

Křivoklát na Rakovnicku nechá své brány otevřené od 27. do 31. prosince, a to od 10:00 do 15:00. Přístupný bude základní prohlídkový okruh hradními paláci. Muzeum v Roztokách u Prahy, které sídlí v místním zámku, zve i o svátcích na výstavu historických vánočních ozdob. Otevřené bude 25. a 26. prosince a pak od 28. do 30. prosince. Aktuální expozice roztockého muzea představuje neznámou sbírku ozdob sběratelky Jitky Mrkosové ze Šumperka. K vidění jsou ozdoby z tradičních materiálů, jako jsou papír nebo sklo, ale také například z pryskyřice. Nechybějí ani speciality, třeba vánoční stromky z husího peří či ozdoby z ceněné drážďanské lepenky.

Naopak zámek Konopiště na Benešovsku má v zimním období zavřeno, možné jsou jen některé akce po předchozí dohodě. Jde o takzvané kolace neboli čaje o páté doplněné krátkou prohlídkou dámských komnat. Zámek již návštěvníkům zpestřil adventní čas dvěma akcemi. Koncem listopadu pořádal mikulášské setkání a v neděli 11. prosince zámecké prohlídky, které autenticky přiblížily vánoční čas na šlechtickém sídle. Za rodinou přijeli příbuzní ze strany vévodkyně Žofie, personál připravoval slavnostní stůl a v salonu arcivévody byl velký stromeček s dárky pro zámecký personál, které rozdávaly děti arcivévody. „Přestože obě akce měly omezený čas pouze tři hodiny, návštěvníci byli skutečně nadšení a přišlo jich přes 500,“ sdělila kastelánka Jana Sedláčková.

Newsroom TTG / ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button