Národní galerie Praha otevírá dvě výstavy s aktuálními tématy
Výstavy Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 a Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková – Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí tematizují vztah člověka k přírodě a reflektují jeho proměny v historickém i současném kontextu. Návštěvníkům se otevírají ve Veletržním paláci při jarním Openingu NGP.

Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970
Výstava sleduje proměny vztahu člověka k přírodě (nejen flóře a fauně, ale krajině jako celku) v umění od 30. let 20. století až do počátku tzv. normalizace. Návštěvníci uvidí více než sto děl ze sbírek NGP i zahraničních institucí včetně prací Františka Kupky, Josefa Šímy, Toyen, Jindřicha Štyrského, Františka Muziky, Evy Kmentové či Hany Wichterlové. K vidění bude rovněž tvorba zahraničních umělců z Polska a Slovenska, například Karola Hillera, Adama Prockého nebo Márie Bartuszové. Kurátorka Eva Skopalová doplnila tento výběr o díla současných autorek Anny Hulačové, Elišky Konečné, Jimeny Mendozy, Marie Tučkové a Kristíny Bukovčákové, která lze chápat jako vyjádření sounáležitosti s minulostí.
„S tím, co nacházeli umělci před šedesáti či osmdesáti, devadesáti lety se můžeme dobře ztotožnit i dnes, mimo jiné skrze současnou tvorbu umělkyň. Myšlenky lidí, kteří už nežijí, pro nás nejsou mrtvé, participují na současnosti,“ říká kurátorka výstavy Eva Skopalová.

Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková – Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí
Ve stejný den otevírá NGP také výstavu Evy Koťátkové Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí, která vloni reprezentovala Českou republiku na 60. bienále umění v Benátkách. Projekt reflektuje způsoby, jakými lidé vnímají přírodu, věnuje se málo známé kapitole historie týkající se dovozu zvířat ze zemí tzv. globálního jihu do socialistického Československa a činí tak v rámci širších ekologických a dekolonizačních otázek.
Výstava pracuje s příběhem žirafy Lenky, která byla v roce 1954 odchycena v Keni a převezena do pražské zoologické zahrady. Po dvou letech uhynula a její tělo bylo až do roku 2000 vystaveno v Národním muzeu. Tento příběh slouží jako výchozí bod k úvahám o vztazích mezi lidmi a zvířaty, násilí a hierarchiích v historickém i současném kontextu.
„Moc mne těší, že projekt Evy Koťátkové představíme po světové přehlídce v Benátkách nyní i českému publiku. A jako velmi důležité vidím, že obě výstavy spojuje citlivý vztah k současnému světu, který můžeme nově či více empaticky vnímat a prožívat právě skrze umění,” říká Alicja Knast.
Kromě dvou zmíněných výstav je pro návštěvníky ve sbírkové expozici 1939–2021: Konec černobílé doby ve 2. patře Veletržního paláce nově otevřen také grafický kabinet nazvaný Doteky přítomnosti věnovaný umělkyním tvůrčí skupiny UB 12. Je zaměřen na dílo Adrieny Šimotové, Aleny Kučerové, Věry Janouškové, Daisy Mrázkové a Vlasty Prachatické. UB 12 byla v 60. letech volným sdružením umělců svobodného smýšlení, které akcentovalo individualitu a autenticitu výtvarného projevu, než bylo s nastupující normalizací oficiálně zakázáno. Důraz je kladen na práce na papíře ze sbírky NGP, kresbu a grafiku, doplněné o plastické objekty sochařek. Kurátorka Adriana Šmejkalová hledá specifika tvorby autorek, jež spojuje vnímání nevšední hodnoty každodenní reality.

Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970
Místo konání: Veletržní palác, 1. p. východní křídlo
Termín: 28. 3. – 31. 8. 2025
Kurátorka: Eva Skopalová, Sbírka umění po roce 1945 (NGP)
Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková – Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí
Místo konání: Veletržní palác, Malá dvorana
Termín: 28. 3. – 27. 7. 2025
Kurátorka: Hana Janečková
Výstava je rozšířena o další spolupráci s umělectvem Kateřinou Konvalinovou & Jiřím Žákem, Denisou Langrovou & Alex Sihelsk*, Sárou Märc a Majou Štefančíkovou
Grafický kabinet Doteky přítomnosti – Umělkyně tvůrčí skupiny UB 12
Místo konání: Veletržní palác, 2. patro (v expozici 1939–2021: Konec černobílé doby)
Termín: 28. 3. – 26. 6. 2025
Kurátorka: Adriana Šmejkalová, Sbírka grafiky a kresby (NGP)
Newsroom TTG