Kam jet?Města & regiony ČRNovinky

Na seznam UNESCO se dostaly bučiny v Jizerských horách

Jizerskohorské bučiny na Liberecku se zapíšou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, 28. července to schválil výbor organizace. Jde to první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií.

Bučiny se o zápis na seznam UNESCO ucházely v konkurenci dalších zemí, které mají na svém území vzácné bukové lesy. Oproti ostatním oblastem jsou ale Jizerskohorské bučiny raritou, protože nebyly historicky tolik ovlivňovány lidskou činností. Obrovské balvany a těžko dostupný terén znemožňovaly těžbu, proto se mohou bučiny pyšnit přirozeným vývojem bez zasahování člověka.

Nejcennější vnitřní část má zhruba deset kilometrů čtverečních a kolem je ochranné, zhruba 17kilometrové pásmo. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory.

Od roku 1999 jsou Jizerskohorské bučiny národní přírodní rezervací, která na západě začíná oldřichovským Špičákem, pokračuje přes Hemmrich nad Viničnou cestou až k úbočí Poledníku a roklím Bílého a Černého Štolpichu.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button