Na festivalu Americké jaro představí letos na podzim své nové projekty Josef Špaček a Tomáš Jamník, Aga Zaryan i Lenka Dusilová
Také v letošním roce se již 16. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro odehraje na podzim. Nabídne netradiční spojení českých i zahraničních špičkových interpretů. Rezidenčním umělcem letošního ročníku bude David Dorůžka, kterého diváci uslyší hned ve třech projektech.

„Pandemickou situaci jsme se celou dobu snažili vnímat jako novou výzvu. Dramaturgie postavená na českých hudebních špičkách v oblasti klasické hudby, jazzu i popu pro nás představovala příležitost, jak vnést do festivalu nový úhel pohledu. Několik umělců vystoupí s úplně novými projekty, další zahrají v jedinečných uskupeních,“ vysvětluje přístup k dramaturgii letošního ročníku Amerického jara jeho ředitelka Zdenka Součková.
Festival zahájí 13. září v 19 hod. v multifunkčním sále DOX+ houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník. Stěžejní linku programu tvoří dvě dua Bohuslava Martinů (1890–1959), která od sebe dělí přibližně tři desetiletí. Duo pro housle a violoncello č. 1 patří k vůbec nejhranějším skladbám pro toto obsazení. Špaček a Jamník se rozhodli k velmi netradičnímu kroku do programu zařadit i nově zkomponovanou úpravu druhého smyčcového kvartetu “Kreutzerova sonáta” skladatele Leoše Janáčka (1854–1928). Autorem úpravy je český skladatel a violista Jiří Kabát. Dále zaznějí díla pro violoncello a housle od Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa. Koncert bude spojen s prezentací nového alba pro vydavatelství Supraphon.

V Divadle Archa dojde 23. září ve 20 hod. k mimořádnému setkání předních zástupců české hudební scény na jednom pódiu. Devítinásobná držitelka výročních hudebních Cen Anděl a neustálá objevitelka nových hudebních světů Lenka Dusilová stane po boku formací Vertigo a -123min. Lenka Dusilová v Arše představí skladby z oceňovaného alba Řeka, které vyšlo loni na podzim u labelu Animal Music.
Pražský kostel sv. Vavřince rozezní skladby v podání klavíristky a skladatelky Nikol Bókové 29. září v 19 hod. Ta představí mimo jiné díla autorů, které dění v naší zemi donutilo k emigraci a kteří zároveň výrazně uspěli v zámoří – Ericha Wolfganga Korngolda a Tomáše Svobody. Autorské kompozice inspirované zvoleným repertoárem pak zazní ve druhé části koncertu v sestavě tria – klavír, kontrabas a bicí.

V klubu Jazz Dock proběhnou v říjnu hned dva dvojkoncerty výjimečných hudebních uskupení. 3. října ve 20 hod. sérii zahájí Vilém Spilka Quartet ve složení Vilém Spilka, Radek Zapadlo, Vlastimil Trllo a Martin Kleibl s dekonstruovanými a nově zaranžovanými songy Honzy Nedvěda. Vzápětí bude následovat koncert jedné z nejvěhlasnějších současných polských jazzových zpěvaček Agy Zaryan. Její nový projekt je postavený na autorských kompozicích podle textů americké básnířky Sary Teasdale. Oproti předešlým albům ji ukazuje v komornějším světle. Zahraje v doprovodu dvou zřejmě nejvyhledávanějších jazzových kytaristů ve střední Evropě, Szymona Miky a Davida Dorůžky. V Praze zazní v premiéře větší část nového programu doplněná o skladby z předešlých alb.
14. října ve 20 hod. naváže dvojkoncert uskupení Super Trio a The Track Inspection. Super Trio ve složení Brian Charette, Dano Šoltis a Ondřej Štveráček představí typický straight-ahead jazz s mnoha prvky modernějších hudebních směrů a také groove-jazzovými akcenty. Večer doplní projekt pianisty a varhaníka Jana Andrea The Track Inspection, který snoubí jazzovou tradici s moderními žánry jako soul, funk nebo hip hop.
13. října v 19 hod. vystoupí v pražském kostele sv. Vavřince Sára Medková s klavírním recitálem připraveným na míru pro festival Americké jaro výlučně ze skladeb amerických skladatelů od 2. poloviny 20. století po současnost – Johna Cage, Josepha Kleina a Frederica Rzewského. Jedinou výjimkou bude česká premiéra autorské interpretace vlastní Sonáty Sáry Medkové. Všechny další skladby mají společný multimediální přesah, kdy se kromě samotné hry na klavír interpretka představí v roli tanečnice, zpěvačky, perkusionistky a recitátorky.
Newsroom TTG