ChorvatskoNovinkyŠpanělskoZahraničí

MZV na léto posílí konzulární činnost v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku

V Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku budou do začátku podzimu fungovat nad rámec běžné české diplomatické přítomnosti v těchto zemích takzvaná letní konzulární jednatelství ministerstva zahraničních věcí (MZV).
Foto: Pixabay

Případné řešení problémů českých občanů by měla usnadnit i přítomnost českých policistů v Chorvatsku a Bulharsku. MZV na léto také personálně posílí cestovní informační linku, uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministerstvo zahraničí podle Lipavského každý rok otevírá speciální konzulární jednatelství v českými cestovateli nejnavštěvovanějších destinacích. Lidé tak najdou přes léto podporu v chorvatském Splitu a Rijece a dále v Burgasu a Barceloně. “Většina těchto úřadů bude fungovat v rozmezí od června do začátku podzimu,” uvedl  Lipavský.

V Chorvatsku a Bulharsku navíc budou fungovat společenské hlídky českých a místních policistů. Tato pomoc při překonávání jazykové bariéry v nepříjemných situacích se za roky praxe podle Lipavského osvědčila. V této souvislosti ovšem upozornil, aby si Češi dopředu zjistili, jaké zákony v dané zemi platí, a to především v souvislosti s užíváním a držením malého množství lehkých drog. Ministerstvo zahraničí podle Lipavského zaznamenává zvyšující se počet případů vztahujících se k této problematice.

Uplynulé dva roky bylo cestování zásadně omezeno v důsledku šíření koronavirové nákazy a lidé si nyní podle ministra například zapomínají zkontrolovat dostatečnou platnost cestovních dokladů. Mnoho zemí vyžaduje, aby trvala alespoň půl roku po návratu do ČR. “Také bych chtěl zmínit, že cestování do Chorvatska nelze realizovat na kartičku pojištěnce,” řekl Lipavský. Doplnil, že pro cestování s dětmi mladšími 18 let je třeba i v zemích Evropské unie mít pro ně platný cestovní doklad. Pokud dítě cestuje bez rodičů, ti ho musejí vybavit písemným souhlasem k cestě.

ČR má podle Lipavského na celém světě 115 zastupitelských úřadů a generálních konzulátů. V zahraničí dále působí takzvaní honorární konzulové, což jsou občané daných zemí, kteří poskytují základní diplomatické aktivity ve prospěch ČR. Je jich 224, letos přibude sedm nových a dalších osm je v plánu, stejně jako otevření zastupitelského úřadu v Kataru, dodal.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button