KulturaMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Museum Kampa chystá výstavu k osmdesátinám Jiřího Sopka

V neděli 20. února oslaví osmdesáté narozeniny jeden z nejvýraznějších malířů poválečné generace a dlouholetý pedagog pražské Akademie výtvarných umění Jiří Sopko. Museum Kampa u příležitosti malířova životního jubilea chystá retrospektivu Sopkovy tvorby, kterou bude možné navštívit od 12. března do 29. května a které budou věnována všechny tři patra hlavní budovy muzea.

Foto: Museum Kampa

Jiří Sopko patří ke generaci umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v době počínající normalizace. Kulturní uvolnění 60. let zažil jako student a bezprostředně po srpnové okupaci ještě strávil několik měsíců na stipendijních pobytech na Kypru a ve Francii. První samostatnou výstavu měl v pražské Nové síni v létě 1970. Pak ale přišly zákazy, odchod z místa asistenta na akademii a nemožnost vystavovat. Zatímco umělci o generaci starší našli uplatnění hlavně na poli užité grafiky, pro Jiřího Sopka a jeho vrstevníky se prostředkem obživy stalo restaurování památek. I když se vlastní tvorbě mohl věnovat prakticky jen o víkendech, o jeho obrazy byl dál zájem jak mezi sběrateli, tak i odbornou veřejností, o čemž svědčí zastoupení jeho děl ve sbírkách Národní galerie i regionálních galerií. Více příležitostí vystavovat nicméně dostal až v druhé polovině 80. let.

Na pražské AVU Jiří Sopko působil od roku 1990, kdy se stal se vedoucím jednoho ze dvou ateliérů malby. V jeho čele pak stál až do roku 2016. Asistentem mu byl Igor Korpaczewski a mezi jeho někdejší studenty patří Robert Šalanda nebo Alice Nikitinová. V letech 2003 až 2010 současně zastával post rektora školy. Průřezovou retrospektivu mu v roce 1995 připravila Galerie hlavního města Prahy, velké výstavy zaměřené převážně na novější tvorbu měl v roce 2002 v Jízdárně Pražského hradu a o pět let později v Galerii Rudolfinum. “Mnoho obrazů ze 70. a 80. let tak na Kampě bude vystaveno poprvé po víc jak čtvrtstoletí a pro mladší diváky, tak dost možná Sopko bude velkým objevem,” dodává šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek.

Foto: Museum Kampa

Výstavu Museum Kampa pořádá ve spolupráci s Galerií Gema, která Jiřího Sopka dlouhodobě zastupuje, a spolukurátorkou výstavy je ředitelka galerie Linda K. Sedláková. Na třech patrech Musea Kampa bude k vidění přes sto obrazů a několik desítek akvarelů a kreseb z let 1968 až 2022. “Na výstavu si půjčujeme obrazy ze tří desítek soukromých i institucionálních sbírek, a přesto jsme mnoho mimořádných obrazů museli vynechat. Naší snahou je představit Sopkovu tvorbu v reprezentativní výběru, ale zároveň dopřát jednotlivým obrazům prostor, který potřebují. Na Sopkovu retrospektivu milovníci jeho obrazů čekají již řadu let a nyní se jí konečně dočkají,” konstatuje Linda K. Sedláková.

Hlavní partner Musea Kampa: Česká spořitelna

Partneři Musea Kampa: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 1

Mediální partneři Musea Kampa: Blesk, Rádio Impuls, BigMedia, Dopravní podnik hlavního města Prahy

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button