AkceEvropaKam jet?MaďarskoNovinkyZahraničí

Mistrovství světa v atletice Budapešť 2023 – Staňte se svědky zázraku!

V roce 2023 se v Budapešti uskuteční největší událost ve sportovní historii Maďarska, mistrovství světa v lehké atletice. Od 19. do 27. srpna 2023 přijede do Maďarska na 2000 sportovců z více než 200 zemí, aby oslavili královnu sportu a zúčastnili se třetí největší sportovní akce na světě. Vrcholná událost atletiky se poprvé uskuteční ve střední Evropě, a to ve zbrusu novém Národním atletickém centru.

Foto: Maďarská organizace pro cestovní ruch

Cílem mistrovství světa v atletice v Budapešti 2023 je ukázat světu to nejlepší, co Maďarsko nabízí, a být skutečnou oslavou sportu na jedinečné scéně. Budapešť se svými památkami světového dědictví a světoznámým panoramatem poskytne sportovcům i fanouškům dokonalou kulisu. Čtrnáct mítinků se uskuteční ve speciálně postaveném Národním atletickém centru na břehu Dunaje v jižní části města. Dalších šest závodů se bude konat v krásném centru Budapešti, kam budou mít diváci vstup zdarma. Maraton a chodecké závody budou startovat a končit na Náměstí hrdinů.

Budapešť / Foto: Flickr.com / Dennis Jarvis

Sportovci poběží kolem památek světového dědictví v Budapešti s panoramatickým výhledem na Budínský hrad v pozadí. Historická čtvrť Budínského hradu je nádhernou atrakcí ukrývající skutečné poklady. Najdete zde bývalé sídlo králů, Budínský hradní palác, Národní galerii a Budapešťské historické muzeum. Andrássyho třída, nejširší ulice v zemi, bude během maratonu hrát hlavní roli hodnou svého jména. Je obklopena majestátními paláci, elegantními obchody a nádhernými zahradami. Najdete zde budovu opery a na jejím konci náměstí Hrdinů, po jehož stranách se nachází fantastické Muzeum výtvarných umění a Kunsthalle. Kromě budapešťské Broadwaye zde našlo domov mnoho obchodů luxusních značek. Pod Andrássyho třídou vede tisíciletá podzemní dráha, první metro v kontinentální Evropě.

Národní atletické centrum bude slavnostně otevřeno v polovině června. Dráha světové úrovně již byla dokončena, čerstvě položený povrch Mondo s devíti drahami je extrémně rychlý a v Maďarsku jedinečný. Díky výraznému designu interiéru a velkolepé střešní konstrukci je zařízení již nyní jasnou dominantou města.

Po skončení mistrovství světa bude břeh Dunaje zpřístupněn všem obyvatelům a návštěvníkům Budapešti, takže hmatatelný odkaz této události bude skutečnou lahůdkou. Národní atletické centrum a jeho okolí se stane novou dominantou města. Díky urbanistickému rozvoji vznikne v okolí místa konání soutěží nový volnočasový park, kde si budou moci studenti, ale i široká veřejnost, běžci a milovníci outdoorových sportů užít sportování na čerstvém vzduchu.

V posledních letech se Budapešť stala oblíbeným cílem zahraničních turistů. Město mostů je centrem rozmanité Evropy s jedinečným charakterem, kulturou a historií. Budapešť je také hlavním městem, kde je vše potřebné na dosah ruky. Díky rozvoji v posledním desetiletí neexistuje žádná část města, která by nebyla dostupná veřejnou dopravou.

Celá země je dobře propojena. Maďarsko leží v srdci Evropy: do země se lze snadno dostat z kterékoli evropské země během několika hodin, ať už letecky, po železnici nebo po silnici. Budapešťské mezinárodní letiště Ference Liszta je jedním z dopravních uzlů v regionu, odkud se létá do všech částí Evropy. Nabízí rovněž rozsáhlou síť dálkových spojů do Spojených států, Číny a dokonce i Austrálie.

Foto: Maďarská organizace pro cestovní ruch

Mistrovství světa v číslech:

 • Očekává se:
  • více než 2 000 soutěžících z 200 zemí
  • 3500 novinářů
  • více než 30 000 zahraničních fanoušků
  • 1 miliarda diváků prostřednictvím televize a online
 • Doba trvání:
  • 9 dní – 5 dopoledních a 9 večerních událostí na stadionu; 6 bezplatných diváckych událostí v centru města
 • Národní atletické centrum:
  • 35 000 míst
  • bude dokončeno během května 2023
 • 420 000 vstupenek v prodeji
  • 100 000 kusů již prodaných vstupenek
  • kupující pocházejí v současnosti z 68 zemí
  • 60 % kupujících jsou cizinci

Více zde:

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button