Novinky

Ministr Bartoš: Cestovní ruch by měl být napříště financován ze tří zdrojů

Cestovní ruch by měl být napříště podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše financován ze tří zdrojů. Kromě státu by se měli podílet podnikatelé z dané oblasti a samosprávy.
Foto: MMR

Změnu má přinést zákon o cestovním ruchu, na kterém ministerstvo pro místní rozvoj nyní pracuje. Bartoš to řekl v rozhovoru s ČTK. Jeho poradce Martin Jiránek dříve uvedl, že Sněmovna by mohla legislativu schválit do konce roku 2024, začít platit by mohla o dva roky později. Bartoš by chtěl proces co nejvíce urychlit.

Financování cestovního ruchu je podle Bartoše v České republice dlouhodobě špatně uchopeno. Upozornil na to, že okolní země, jako je Rakousko, ale třeba také Maďarsko, významně investují do marketingové podpory turismu, a tím ČR “vytlačují”. “Chtěl bych pro cestovní ruch více peněz, ale rozpočet to nyní neumožňuje, proto navrhneme nový model financování,” uvedl.

Třetinu financí by dodal podle Bartoše stát, další třetina by byla od podnikatelů z oboru v dané oblasti, poslední třetinu by přidal kraj nebo místní samospráva.

Státní agentura CzechTourism letos hospodaří s rozpočtem zhruba 350 milionů korun, meziročně dostala asi o 70 milionů méně. “Do Národního plánu obnovy jsme přidali celou jednu komponentu týkající se cestovního ruchu, která by v kapacitách i s vyřešením takzvané veřejné podpory měla být až deset miliard korun,” řekl Bartoš. Z Národního plánu obnovy mají být v cestovním ruchu kromě jiného financovány digitální projekty eTurista a GDS (Global Distribution System), který by měl představovat internetové tržiště zážitků a služeb.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button