Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Madrid, krajina umění a věd

Jedna z hlavních tříd v Madridu se nazývá Paseo del Prado neboli volně přeloženo procházka kolem galerie El Prado.

Foto: Turespaña

Zahrnuje nejen další dvě velké galerie, soukromý svatostánek umění Thyssen Bornemisza a galerii moderního umění Reina Sofía, ale také celou řadu zajímavých vědeckých či jiných institucí, jako například observatoř nebo Královskou botanickou zahradu, Centrum umění Caixa, luxusní hotel Ritz a v neposlední řadě fontány bohyně Cibeles, Neptunovu či Apollonovu. Celá třída je lemována po obou stranách vzrostlými stromy, hlavně platany. A uprostřed se vine nádherná a stinná promenáda, dlouhá přes jeden kilometr, která odděluje několikaproudovou ulici. Madrid je město slunce a v jakémkoliv ročním období je prosycen jeho paprsky, které v nedalekém parku Buen Retiro vytvářejí nádherné expresionistické scenerie.

Právě pro toto jedinečné spojení přírody, kultury a vědy, jehož zárodek se zrodil v hlavách skvělých architektů, kteří pracovali pro císaře Karla V.  již v 16. století, se Madridu dostalo v letošním roce velkého uznání.  Byl zapsán na seznam UNESCO do kategorie kulturní krajina. Bulvár Paseo del Prado a přilehlý park Buen Retiro v Madridu ztělesňují novou představu o městském prostoru a rozvoji, na který se přeměnily v období osvíceného absolutismu 18. století.

Na tomto bulváru kromě galerií najdete i řadu úžasných soch, především velikánů španělského malířství, kterým byli Goya, Murillo nebo Velásquez. Ale také pomník padlých, před kterým se konají přehlídky na den svátku hispánského světa za přítomnosti španělské královské rodiny. Hned vedle El Prada se pak vzpíná k nebi nádherný kostel svatého Jeronýma, který nechala založit královská rodina a kde nacházel útěchu i král Filip II.

Paseo del Prado začíná na kulatém náměstí s fontánou, jež oslavuje bohyni hojnosti a země Kybelé (Cibeles). Sem se sbíhají hlavní třídy ze všech stran, jako jsou Gran Vía, Paseo de Recoletos a další. Na náměstí a přilehlé okolí je možné se podívat z věže Paláce komunikací, který společně s důstojnou budovou španělské národní banky tvoří jakési půlměsíce kolem náměstí.

Zápis na seznam UNESCO získal tento bulvár také díky přilehlému parku Buen Retiro, který se stal nádhernou zelenou oázou pro veřejnost v 19. století. Rozlohou zaujímá plochu 125 hektarů a tvoří domov pro více než patnáct tisíc stromů. Je zde mnoho botanických zajímavostí, jako jsou zahrady Jardín de Vivaces nebo Parterre Francés, kde se nachází nejstarší strom v Madridu.

Foto: Turespaña

V samém centru parku, který dříve fungoval jako odpočinkový park pro krále, se nachází velké jezero, kde je možné si pronajmout i malé lodičky. Do parku El Retiro se můžete dostat hned několika vchody, ať ovšem zvolíte kterýkoli, jistě potkáte mnoho fontán, soch a zahrad v různých stylech. Mezi nejnavštěvovanější fontány jistě patří Galapágy, které byly vystavěny na počest narození královny Isabelly II. Mezi nejobdivovanější sochy pak patří monumentální, třicet metrů vysoký pomník krále Alfonse XII.

Mezi nejslavnější zástupce stromů pak patří již zmíněný nejstarší madridský strom, který zde stojí již dlouhá čtyři staletí. Dalšími známými zástupci je pak Les vzpomínek, ke kterému se ale váže poněkud smutnější příběh. Sto devadesát jedna vysázených oliv a cypřišů, představujících 191 obětí teroristického útoku v roce 2004.

Milovníci architektury jistě ocení návštěvu budovy tvořené sklem a železem – Křišťálový palác. Pochází z konce devatenáctého století a původním záměrem bylo zde představit botanickou výstavu rostlin z Filipín roku 1887. Předlohou pro stavbu byl dnes již neexitující Křišťálový palác v Londýně. V parku dále můžete navštívit například Velázquézův palác, pojmenovaný po jeho architektovi.  Dnes oba paláce – Křišťálový i Velázquézův – slouží jako výstavní síně.

https://www.spain.info/en/top/plans-autumn-madrid/

Turespaña, španělská centrála pro cestovní ruch, zastoupení OET Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button