Města & regiony ČRNovinkyPraha

Ludmila – Kněžna a světice

V bazilice sv. Jiří na Pražském hradě proběhla mše se slavnostním uvedením monografie Ludmila – Kněžna a světice. Mši sloužil generální vikář Zdenek Wasserbauer.

Foto: SCCR

Monografie Ludmila – Kněžna a světice představuje Ludmilu jako postavu stojící na počátku českých dějin. Je první historicky známou českou ženou, manželkou panovníka a světicí. Můžeme ji také označit za první ženu v čele českého státu, nebo alespoň toho útvaru, z nějž postupným vývojem český středověký stát vznikl. Sňatkem s prvním doloženým českým knížetem z rodu Přemyslovců, Bořivojem, vstoupila Ludmila do historie a stala se pramátí našeho prvního panovnického rodu. S jejím příběhem je spojena i christianizace Čech, kterou podle legend na Moravě zahájil Bořivoj, jenž pak jí a vnukovi Václavovi přenechal pomyslnou zakladatelskou pozici. Václav, patron české země, byl Ludmilou v křesťanské víře vychováván a postaral se též o počátek jejího kultu. Ludmila poté vstoupila do českých dějin jako světice a její osobnost dodnes inspiruje nejen politiky, církevní činitele nebo umělce v Čechách i mimo ně.

Foto: SCCR

Reprezentativní monografii Ludmila – Kněžna a světice připravoval spolek Svatá Ludmila 1100 let již od roku 2019. Kniha vyšla z Nakladatelství Lidové noviny a slavnostně byla uvedena a požehnána v rámci mše v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě generálním vikářem Arcibiskupství pražského, Mons. ThLic. Ing. Zdenkem Wasserbauer, Th.D. V rámci mše byla požehnána rovněž ikona sv. Ludmily, která bude v průběhu roku 2021 putovat farnostmi po celé České republice.

V rámci kázání promluvil generální vikář o začátku postního období a duchovním rozměru sv. Ludmily. Na konci mše promluvil editor monografie, Mgr. Jakub Izdný, Ph.D. z Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy, který přítomným připomněl důležitou roli Ludmily a jejího muže Bořivoje I. pro počátky českého státu, pro začlenění Čech do prostoru křesťanské evropské civilizace a význam světice coby národního symbolu v celých českých dějinách. O putovní ikoně promluvil iniciátor projektu Mgr. Petr Metoděj Bubeníček, administrátor farnosti Roztoky u Prahy. Za spolek Svatá Ludmila 1100 let vystoupil předseda Ing. Martin Hrdlička a ředitelka Mgr. Miroslava Janičatová.

Pětisetstránková kniha je přehledným souhrnem poznatků o Ludmile, její době, ale také o „druhém životě“, který vstupuje již do dvanáctého století svého trvání.

Newsroom TTG/Středočeská centrála cestovního ruchu

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button