Data & studieKam jet?Města & regiony ČRNovinky

Letní dovolenou v České republice plánuje téměř 70 % lidí, utratí za ni víc

Peníze (32 %) a preference volna v zahraničí (24 %). Důvody, proč letní dovolenou v České republice (ČR) plánuje 68 % lidí. Vyplývá to z květnového šetření Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism. Nejčastěji lidé chtějí v létě pobýt v Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Foto: JCCR

Na letní dovolené Češi plánují strávit v průměru 12,5 dne. Chtějí kombinovat odpočinek a sportovní aktivity, jako jsou lehčí procházky, pěší turistika, výletní cyklistika a vodní sporty, aquaparky (40 %). Návštěvu kulturních památek, hradů a zámků zamýšlí 14 % lidí, atraktivity pro rodiny s dětmi pak 10 % dotázaných zejména ve věku 31–40 let.

„Předpokládaná útrata na osobu 7213 Kč je téměř o 400 Kč vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Roli zde hraje ekonomická situace obecně, například rostoucí ceny energií se negativně promítají do nákladů na ubytování, které tvoří největší část (45 %) výdajů za letní dovolenou. Podobné je to se stravováním či s dopravou. I proto nadále táhne domácí cestovní ruch, znamená totiž mimo jiné menší náklady právě na dopravu.“

Letní dovolenou mívají obyvatelé České republiky zpravidla delší než volno v jiném období roku. V průměru se jedná o už zmiňovaných 12,5 dne, kdy 20 % respondentů počítá s desetidenním volnem, 18 % s týdenní pracovní přestávkou a 15 % lidí s letními 14 dny dovolené.  Další informace najdete na www.tourdata.cz.

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button