DopravaMěsta & regiony ČRPrahaZprávy

Letiště Praha získalo 8. zlatou medaili za svůj med

Letiště Praha má již 8. zlatou medaili za med květový. V rámci každoroční soutěže Český med 2021 získalo také certifikát prokazující splnění přísných podmínek normy Český med. Letiště rovněž využívá již druhým rokem moderní online monitoring včelstev.

Foto: Letiště Praha

Letiště Praha se každoročně účastní soutěže Český med a již 8. rok za sebou získalo Zlatou medaili. Letos dosáhlo 100 procent hodnocení v parametrech, jako jsou obsah vody, sacharózy, elektrické vodivosti, správnost údajů na etiketách a estetický dojem z celého balení medu.

„Chov včel probíhá na Letišti Praha od listopadu 2011 za účelem biomonitoringu neboli k vyhodnocení vlivů letecké dopravy na kvalitu životního prostředí. Rozbory pylu a medu zadáváme akreditované laboratoři Vysoké školy chemickotechnologické. Monitoring pomocí včel je pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v rámci kterého letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka ochrany životního prostředí Letiště Praha.

High-tech sledování včel

Letiště Praha již druhým rokem sleduje včely pomocí systému pro elektronické monitorování včelstev – ProBee. Sleduje se hmotnost úlů, teplota ve včelím chomáči a zvukové projevy včelstva. Sledování hmotnosti napoví včelařům, kdy je nutné přidávat nástavky, kdy se pustit do vytáčení medu nebo zda mají včely dostatečné zásoby na zimu. Oproti tomu sledování teploty pomáhá určit vhodné načasování podzimního ošetření proti varroáze. Včely vydávají zvuky různých frekvencí, z čehož se dá poznat, zda jde například o nedostatek zásob nebo naopak významnou snůšku, přehřátí včelstva, nemoc nebo rojovou náladu apod.

Systém ProBee je napojen na výkonné počítačové centrum IBM, kde se akustická měření analyzují.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Back to top button