Doprava

Letecké společnosti a IATA agentury u jednoho stolu!

Ve středu 22. února 2023 se uskutečnilo historicky první významné setkání zástupců leteckých společností operujících v České republice a IATA agentů pod hlavičkou Asociace cestovních kanceláří ČR.

Foto: ACK ČR

Pozvání přijalo na 7 významných leteckých společností, mezi nimiž nechyběly Air France/KLM CZ & SK, British Airways/Iberia, Czech Airlines j.s.c., Emirates, Korean Air, LOT a Turkish Airlines.

Mezi projednávaná témata, o kterých zástupci ve snaze zlepšit výsledný produkt svým klientům diskutovali, patřila oblast tzv. helpdesku a vzájemné komunikace, ADM, VOID, provozní i finanční záležitosti, tarify, ceny a provize. Shrnutí bodů dostali všichni zástupci leteckých společností písemně s nabídkou vzájemné kooperace a individuální prezentace nabídek a nových produktů pro IATA agentury.

Podle slov předsedy IATA sekce ACK ČR dr. Jana Štilce a člena představenstva asociace Jana Formandla je hlavním cílem podobných setkání přispívat k lepší vzájemné spolupráci a poskytování kvalitních služeb směrem ke klientům. Osobní jednání představovalo optimální formu, jak si konstruktivně vysvětlit problematiku z praxe. Leteckým dopravcům patřilo i poděkování za postoj, který vyjádřili i tím, že přijali účast a vzájemně konstruktivně diskutovali.

IATA sekce ACK ČR představuje platformu pro koordinaci společných zájmů ve vztahu k leteckým dopravcům, přičemž jejich zájmy zastupuje ACK ČR i v rámci APJC. Aktuálně členové asociace zastupují na 80 procent trhu IATA agentů dle obratu v České republice. Cílem je podporovat vzájemný dialog a spolupráci v rámci společných témat, aby se posílilo postavení IATA agentur i s důrazem na spokojenost spotřebitelů.

Síla zástupců IATA sekce ACK ČR se projevila i v rámci APJC, kde se podařilo upravit finanční kritéria IATA pro IATA agentury v České republice a také snížit povinnou částku záloh pro české, ale i slovenské IATA agentury z dosavadní částky 0,5 mil. Kč na 375 tis. Kč, potažmo 15 tisíc eur. Přesto si je IATA sekce ACK ČR nadále vědoma, že existuje asymetrie v podmínkách a pravidlech uplatňovaných IATA v jednotlivých zemích a je nutné se jimi zabývat.

Účastníci jednání se shodli na prospěšnosti vzájemného setkání, které se stalo platformou pro řešení otázek souvisejících se zkvalitňováním služeb v letecké dopravě.

Kontakt: Jan Formandl, člen Představenstva ACK ČR, jan.formandl@ackcr.cz

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button