AkceKam jet?Města & regiony ČRNovinky

Lešetínský fašank ve Zlíně letos nečekaně brzy: již 28. ledna

Pořadatelé již renomovaného městského Lešetínského fašanku, který každoročně přiláká do zlínských ulic Kvítková, Lešetín I a Lešetín II tisíce návštěvníků, se rozhodli uspořádat letošní, již 23. ročník nečekaně brzy – v sobotu 28. 1. 2023. Oproti tomu jeden z nejznámějších a nejpestřejších fašanků tradičních a venkovských Festival masopustních tradic ve Strání proběhne až o tři týdny později, právě o nejexponovanějším masopustním víkendu 17.–21. 2. 2023.

Foto: CCRVM

„Důvod uspíšení letošního Lešetínského fašanku je prostý,“ vysvětluje za pořadatele Zuzana Baťová. „Chtěli jsme se zcela vyhnout jarním prázdninám, které jsou letos pro okres Zlín stanoveny na 13.–19. února, jakož i víkendům, které je rámují. Tématem letošního ročníku je Lešetínská zimní olympiáda. Srdečně zvu domácí i přespolní, čeká nás dobrá zábava a tradiční východomoravské speciality.“

„Příznivec masopustních oslav jich letos může díky termínovému rozpětí absolvovat víc, a to je přece výborná zpráva,“ říká s úsměvem Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Foto: CCRVM

Vedle zmíněných fašankových veselic ve Zlíně a Strání mohou návštěvníci stihnout a zažít např.
i autentický valašský masopust ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V sobotu 11. února 2023 lze v Dřevěném městečku vidět masopustní zvyky, návštěvníci si ovšem také pochutnají na zabijačkových dobrotách. Součástí programu je již 24. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu a 14. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.
Více na https://www.nmvp.cz/roznov/program/akce/masopust2

Kromě skutečných, živých, v reálném čase se odehrávajících masopustních veselic je zajímavým počinem výstava Od adventu po fašanky, která je až do 26. února k vidění v Muzeu regionu Valašsko na zámku ve Vsetíně. Více na http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/od-adventu-po-fasanky

Foto: CCRVM

Popeleční středa, do níž musí dle tradice a církevní praxe skončit veškeré masopustní veselí, letos připadá na 22. února. Hlavní masopustní oslavy se proto očekávají zejména o druhém či třetím únorovém víkendu.  Popeleční středou začíná předvelikonoční čtyřicetidenní půst, doba pokání a sebezpytování.

Lešetínský fašank se za 23 let své existence rozrostl do obří akce uskutečňující se ve třech ulicích nedaleko centra Zlína. V současné době se kulturní program odehrává na dvou pódiích. Na hlavním, v ulici Lešetín I, letos vystoupí folklorní soubory Vonička a Paléska, a dále známé zlínské kapely Podjezd, Blues Station a Franc Alpa. Na vedlejším pódiu, na ulici Lešetín II, i letos proběhne soutěž kapel. Návštěvníci se mohou těšit na více než 100 stánků s občerstvením, cukrovinkami a řemeslnými výrobky. Nabídce budou vévodit zabijačkové speciality, maso z kotla a polévka prdelačka. Lešetínský fašank je rovněž proslulým dvěma speciálně vymyšlenými a zde zhusta aplikovanými nápoji: jsou jimi Horká Kovadlina a Lešetínský Ozembuch.

Vše o akcích na Východní Moravě na www.vychodni-morava.cz

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button