Města & regiony ČRNovinkyWellness & SpaZahraničí

Lázeňská města UNESCO řeší podobné problémy bez ohledu na zemi

Evropská lázeňská města, která byla před rokem zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, mají podobné problémy, bez ohledu na to, ve kterém státě jsou. Potýkala se s úbytkem návštěvníků v době koronavirové pandemie, nyní řeší změnu skladby hostů i drastické nárůsty cen energií. Shodli se na tom zástupci 11 lázeňských měst ze sedmi evropských zemí na první společném jednání ve Františkových Lázních po roce od zápisu na seznam UNESCO.
Foto: Shutterstock

Františkovy Lázně jsou jedním ze tří měst v České republice, které byly součástí společné nominace. Podle starosty města Jana Kuchařese na schůzce řeší agenda spojená s podmínkami, které musejí města plnit vůči UNESCO, ale je zde prostor i na předávání si zkušeností.

“V době covidové byla obrovská ztráta z pohledu klientely. Města řeší náhradu klientely, protože v současné době nejsme schopni nahradit nebo vrátit zpátky hlavně asijskou klientelu. A samozřejmě koordinace je strašně důležitá, protože pak jsme schopni oslovit trh, který momentálně oslovit jde, a dát mu najevo, že jsme otevřeni,” uvedl Kuchař.

Postupný návrat lázeňských klientů pociťují i v Mariánských Lázních. Podle starosty Martina Kaliny se počty hostů už postupně přibližují číslům před covidovou pandemií.

Právě v České republice může být koordinace lázeňských měst zapsaných na seznam UNESCO ještě intenzivnější, protože jde o města, Františkovy a Mariánské Lázně a Karlovy Vary, která jsou od sebe jen málo vzdálená. Podle Kuchaře se tak i přes problémy, které musejí všechna města řešit v souvislosti s energetickou krizí, připravují projekty například odstavných parkovišť a podobně.

Podle předsedy sdružení Great Spa Towns of Europe Stefana Sziruceka je setkání zástupců všech měst důležité i proto, že je třeba připravit Zprávu o stavu památkové péče, která se předá UNESCO. Kromě toho bude součástí jednání i volba nového generálního tajemníka sdružení, které spojuje lázeňská města z Česka, Rakouska, Belgie, Německa, Itálie, Velké Británie a Francie.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button