NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Kvůli rychlému šíření koronaviru v Číně přibývá cestovních opatření ve světě

Rychlé šíření koronaviru v Číně, o kterém země ale oficiálně neinformuje, vzbuzuje ve světě obavy z nových variant nemoci, uvedla agentura AP. Povinné koronavirové testy pro cestující z Číny doposud zavedly Spojené státy, Itálie, Španělsko, Indie, Japonsko či Tchaj-wan. Indie také oznámila nutnost testování i pro pasažéry z dalších pěti asijských zemí, informovala agentura Reuters.
Foto: Pixabay

Po nedávném uvolnění velmi přísných pandemických opatření se v Číně rychle plní nemocnice, ale i krematoria. Státní média o narůstajících počtech onemocnění koronavirem mlčí a země i nadále plánuje 8. ledna otevřít hranice zahraničním cestujícím. Modely britské analytické společnosti Airfinity odhadují, že nově nakažených nyní může být v Číně až milion denně a denní bilance úmrtí na covid-19 činit až 5000, uvedl deník The Guardian.

Indický ministr zdravotnictví Mansukh Mandavija oznámil, že od neděle se negativním koronavirovým testem musejí prokázat cestující, kteří do Indie přijedou z Číny, Hongkongu, Japonska, Jižní Koreje, Singapuru nebo Thajska. Výsledek nanejvýš 72 hodin starého testu budou mít povinnost před cestou nahrát na web indické vlády.

Nejistota ohledně pandemické situace v Číně vyvolává znepokojení rovněž u vlády Tchaj-wanu. „Máme jen velmi omezený přehled o informacích (z Číny), které navíc nejsou přesné,“ uvedl ředitel hlavního tchajwanského epidemického centra Wang Pchi-šeng. Tchaj-wan zahájí povinné testování 1. ledna, před očekávaným návratem přibližně 30 000 tamních obyvatel k příležitosti lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.

Japonské ministerstvo dopravy oznámilo, že podmínečně povolí přímé lety z Hongkongu na letiště ve městech Fukuoka, Naha a Sapporo. Letadla z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny na nich původně měla zakázáno přistát. Hongkong požádal Japonsko o zrušení tohoto nařízení s tím, že by ovlivnilo na 60 000 cestujících. Tokio je stáhlo pod podmínkou, že na palubě nebudou cestující, kteří v sedmi dnech před odletem nepobývali v pevninské Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že veškerá cestovní opatření by měla dopadat na lidi ze všech zemí stejně, a upozornil, že mnoho států politiku vůči cestujícím z Číny doposud nezměnilo. V Číně podle tamních zdravotních úředníků funguje systém dohledu, který má identifikovat potenciálně znepokojivé varianty. Současná epidemie je podle nich způsobená verzí omikronu.

Newsroom TTG / ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button