Města & regiony ČRZprávy

KRNAP dočasně uzavře jedenáct turistických cest

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od pondělí 15. března do 31. května kvůli ochraně ohroženého tetřívka a dalších živočichů uzavře v Krkonoších jedenáct turistických cest nebo jejich úseků.
 
Foto: KRNAP

Opatření souvisí s loňským vyhlášením osmi takzvaných klidových území v Krkonoších. Na polské straně Krkonoš budou z obdobného důvodu od 1. dubna do 31. května uzavřeny čtyři cesty, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle vládních epidemických opatření k omezení pohybu mohou do hor od 1. března jen místní obyvatelé. Opatření by mělo platit do 21. března, pak by se do hor mohli vrátit turisté i z jiných regionů.

Uzavřením cest se Správa KRNAP snaží zamezit rušení citlivých druhů živočichů, především tetřívka obecného. Omezení bude platit i v dalších letech. „Opatření vstupuje letos v platnost poprvé a má dlouhodobý charakter,“ uvedl Drahný. V terénu bude zákaz vstupu na cesty vyznačen cedulemi. Většinu uzavřených tras budou moci turisté obejít po sousedních turisticky značených cestách.

Lidé se od pondělí vyhnou místům, která tetřívci pravidelně využívají jako tokaniště, a to v nejcitlivějším období jejich toku a rozmnožování. Radek Drahný připomněl, že pro ochranu tetřívka je v klidových územích důležité i dodržování celoročního zákazu vstupu do terénu mimo značené trasy.

Od pondělí bude uzavřena žlutě značená turistická cesta ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka a část modré turistické cesty z Davidových bud na Špindlerovku. Uzavřena bude i část žluté turistické cesty z Tetřevích Bud na Liščí louku, část chodníku biskupa Doubravy a část žluté turistické cesty v úseku Václavák-Pěticestí.

Turisté nebudou moci vstoupit ani na zimní, tyčemi značenou cestu z Malého Šišáku k Luční boudě. Uzavřena bude část naučné stezky Černohorské rašeliniště, část zelené turistické cesty z Tetřevích bud k Hrnčířským boudám, část Cesty Jiřího Nováka a žlutá turistická cesta v úseku Kolínská bouda až Slatinná stráň.

Podrobnosti k uzavřeným cestám a vydaným omezením lze nalézt na webu Správy KRNAP.

Obdobné opatření jako KRNAP řadu let přijímá i ředitelství polského Krkonošského národního parku. Od 1. dubna do 31. května uzavírá zelenou turistickou cestu kolem Wielkého Stawu, modrou turistickou cestu z Horní Malé Úpy přes Lesní hřeben, žlutě značenou cestu z rozcestí Mokre Rozdroze pod Violíkem směrem na Sněžné jámy a zelenou turistickou cestu z rozcestí Mokre Rozdroze směrem do Sněžných jam až po rozcestí Rozdroze pod Velkým Šišákem.

Newsroom TTG / KRNAP

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button