AkceKam jet?Města & regiony ČRNovinky

Křišťálové údolí letos láká návštěvníky Libereckého kraje i na nádraží

Křišťálové údolí letos láká návštěvníky Libereckého kraje i na nádraží. Při festivalu skla a skleněných svítidel Lustrfest v Kamenickém Šenově byla představena speciální expozice v nákladním vagonu, která ukazuje tradiční tereziánský lustr a vedle něj o 300 let mladší variantu.
foto: crystalvalley.cz

O dva týdny později, 17. června představí v Novém Boru Křišťálový vlak, který bude jezdit mezi Mladou Boleslaví přes Nový Bor do Rumburka, uvedl manažer projektu David Pastva.

Liberecký kraj je oblíbenou turistickou oblastí, návštěvníci do něj zatím ale většinou míří hlavně za krásnou přírodou a sportem. Kraj však má ve světě unikátní postavení ve sklářské a bižuterní výrobě a výrobě šperků, napříč krajem je zhruba 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, muzeí a škol, a právě ty by měly být hlavním turistickým lákadlem. Kraj proto před třemi lety získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Křišťálové údolí (Crystal Valley).

Do vagonu se vejdou asi dva až tři lidé, ještě asi hodinu po otevření se u něj tvořila fronta. Hned vedle expozice se nachází sklárna Jílek, která je hojně navštěvovaná.

Expozice na kolejích vznikla podle Pastvy k Mezinárodnímu roku skla, který se letos slaví po celém světě. “Expozice vypráví příběh z Křišťálového údolí a odkazuje na bohatou historii města Kamenický Šenov, kde se ověskový křišťálový lustr zrodil. Celé léto bude stát vagon v Kamenickém Šenově v době provozu místní lokálky, která spojuje Kamenický Šenov s Českou Kamenicí a bude otevřen každý den od 09:30 do 17:00. Expozice tam bude do konce října,” doplnil manažer projektu.

Největší letní akcí v Křišťálovém údolí pak bude podle Pastvy týdenní festival skla Crystal Valley Week, který se uskuteční od 23. do 28. srpna v Liberci. “Bude tam množství zajímavých instalací, koncertů, módních přehlídek a dalších akcí. Chceme Liberečanům představit jednotlivé sklářské výrobce a umělce,” řekl Pastva. Připravené jsou podle něj i další akce, mimo jiné se v listopadu uskuteční Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje a Víkend Křišťálového údolí, který návštěvníkům opět otevře desítky skláren a ateliérů i muzea.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button