AkceKam jet?Knihy a médiaKulturaNovinky

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí cyklus grafických listů Francisca Goyi

V grafickém kabinetu krajské galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude k vidění významný cyklus grafických listů, který v letech 1793 až 1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya.

Foto: Dalibor Novotný

Konvolut leptů představuje širokou škálu námětů a je považován za jedno z jeho vrcholných děl se satirickým tónem kritizujícím dobovou společnost. Výstava „Francisco Goya: Caprichos – Rozmary (1793–1799), cyklus grafických listů“ bude zahájena vernisáží 25. ledna v 17 hodin a bude možné ji navštívit do 1. května 2022.

Francisko José de Goya y Lucientes (1746–828) patřil mezi nejvlivnější evropské malíře přelomu 18. a 19. století. Jeho dílo je symbolickým koncem staré éry a počátkem moderního věku. Cyklus osmdesáti grafických listů, který tento umělec vytvořil v letech 1793–1799 a nazval Los Caprichos (Rozmary), obsahuje motivy nočních můr, neřestí a výstředností.

„Francisco de Goya tvořil na rozhraní dvou epoch – doby absolutismu a osvícenství. Jeho umělecká tvorba je nejprve pokračováním tradičního způsobu malby a grafiky, postupně se však osvobozuje a prezentuje novou osvícenskou filozofii. Svým charakterem předznamenává umění romantismu, impresionismu i expresionismu. Je jedním z mála umělců historie, kteří se na vysoké úrovni věnovali několika výtvarným oborům současně. Jedinečnost Goyovy grafické tvorby vidíme v její technické vyspělosti, ve volbě techniky v závislosti na zobrazovaném a tematické sepjatosti s aktuálním děním, autorovým životem i jeho dalším uměleckým působením. Goya o sérii Los Caprichos řekl, že se mu podařilo zachytit pozorování, jaká obvykle neumožňují objednaná díla a v nichž rozmar a fantazie nemají mezí,“ uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Foto: Dalibor Novotný

První vydání Los Coprichos vyšlo v roce 1799 v nákladu 267 výtisků. Jednu sadu, zřejmě přímo ve Španělsku, získal Felix Maria Vincenc, od roku 1845 IV. kníže Lichnowsky, hrabě z Werdenbergu, svobodný pán z Voštic (1814–1848), majitel panství Hradec nad Moravicí. Státní zámek Hradec nad Moravicí představil tento nejvýznačnější soubor své grafické sbírky zatím třikrát, a to v roce 1965, 1996 a 2019. Nyní ho zapůjčil i do zlínské galerie, kde jej doplňují popisky, které původně doplnil zřejmě sám Goya.

„Věřím, že grafické listy Francisca Goyi budou pro návštěvníky galerie velkým lákadlem. Hra rozmaru a fantazie je velkou interpretační výzvou již po staletí a snad bude i pro nás. Jsem ráda, když umění komunikuje, když galerie dávají prostor návštěvnickým tahákům, ale objevují i neznámé mladé umělce,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně vznikla ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou v Kroměříži, správou státního zámku v Hradci nad Moravicí a Kabinetem architektury v Ostravě.  Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Více informací na www.galeriezlin.cz a www.14-15.cz

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button