Města & regiony ČRNázoryNovinky

Kingdome Come přišlo a my se zase divíme. Turismus po česku: Nevítáme, ale bráníme se návštěvníkům

Hrad Trosky zažil o víkendu díky druhému dílu počítačové hry Kingdom Come: Deliverance II velký zájem turistů. Podle České televize dorazilo o Velikonocích 5300 návštěvníků, téměř dvojnásobek oproti loňsku. Co na to obec Troskovice a její vedení? Místo radosti a přípravy přišly stížnosti na odpadky a auta. Hovoří se o omezování vjezdu, nikoliv o vítání hostů.

Trosky / Foto: Kudy z nudy

A přitom jsme tuhle situaci už jednou zažili v Sázavě v roce 2018 po vydání prvního dílu hry. Tehdy to byl varovný prst, teď je to promarněná příležitost. A to to všichni věděli měsíce dopředu. Namísto vytvoření nových turistických produktů, rozšíření parkoviště, navýšení svozu odpadků a zavedeni placených prohlídek po stopách Jindry z Kingdom Come přicházejí stesky, jak si s návalem fanoušků nevíme rady. Zatímco všude na světě by za podobnou příležitost platili zlatem, my bychom nejradši Trosky zavřeli i s okolím.

Kastelánka hradu Pavlína Suchomelová posílá návštěvníky na vlak, ale asi ho sama nikdy nevyzkoušela. Z hlaváku do Újezdu pod Troskami vyjde cesta s 2 přestupy na hezké dvě a půlhodiny, do Rovenska pod Troskami je to spěšným vlakem bez přestupu za 2 hodiny a 13 minut za lidových 500 Kč na osobu tam a zpět. „Největší počet byl v neděli, kdy přišlo 1860 lidí. Z nějaké části je to určitě kvůli té hře, mohlo to být ale i počasím. Bylo by lepší, kdyby návštěvníci zvolili k dopravě spíše vlak než vlastní auto.“

Aspoň trošku konstruktivně se k „překvapivému“ zájmu turistů vyjádřil Martin Svadbík, starosta Troskovic, ale i on se diví, že přibyly odpadky, a přemýšlí o zákazu vjezdu do obce. „Příjezdová vlna přesáhla o dvacet procent kapacitu parkovišť. Auta parkovala, kde se dalo. Ukázalo nám to, že musíme vytvořit sekundární parkování. V případě, že by se parkovací kapacity i tak naplnily, museli bychom návštěvníkům omezit vjezd do obce.“

Přitom právě digitální inspirace a herní turismus patří k nejdynamičtějším trendům dnešní doby. Česká hra s českým hradem přitáhla pozornost světa – a my máme problém se na turisty připravit, představit příležitost podnikatelům a vymyslet, jak na turistech vydělat a přitom nezničit genius loci.

Tvůrce hry Daniel Vávra to velmi přesně shrnul: „Už několik měsíců víme, že přijede víc lidí. Kapacitu parkování zvedneme po sezoně a omezíme těm otrapům vjezd do obce! Lidi taky budou určitě chodit do rezervace, kam se nesmí. Tak místo abychom třeba udělali kontrolované placené prohlídky s průvodcem a vydělali peníze, tak tam budeme vybírat pokuty. Otevřel si hospodu a chodili mu tam lidi! Moc se omlouvám, že jsme udělali hru na jednom z nejznámějších hradů v zemi. Už se to nestane. Jsou z toho jenom problémy a odpadky.“

Od čeho máme Institut turismu, destinačky, kastelány a placené politiky?

Je to smutné, ale i výmluvné: v českém cestovním ruchu chybí proaktivita, odvaha a vize. Dokud budeme na turisty pohlížet jako na problém, ne jako na příležitost, budou nás dál míjet nejen miliony na vstupném a parkovném, ale i šance na skutečný rozvoj regionů.

Ale pozor. Rozhodně si nemyslím, že Trosky mají nekonečnou kapacitu a že se všichni v okolí Trosek mají zbláznit a začít pronajímat vlastní ložnici turistům. Vidím ale obrovský potenciál pro dlouhodobý a udržitelný cestovní ruch. Nemám problém, že mají malé parkoviště. Mám problém, že neudělají závoru a online rezervační systém, aby lidi věděli, kdy mají dorazit a kdy už je plno. Mám problém, že si kastelánka místo posílání lidí na vlak radši nesedla s Libereckým krajem a okolními starosty a nevymysleli řešení v rámci veřejné dopravy a ideálně i rozvoje turistického produktu, který by lákal turisty i v pondělí, když bude pršet, a nejen o slunečném velikonočním víkendu. Mrzí mne, že místo, abychom se opírali o základní stavební kameny destinačního managementu, jako jsou spolupráce, digitalizace, komunikace a selský rozum, křičíme do světa turisty nechceme.

Jan Herget

Ukázat další

Související články

Back to top button