Kam jet?Města & regiony ČRNovinky

Karlštejn se po rekonstrukci slavnostně otevře 21. dubna

Rozsáhlá rekonstrukce hradu Karlštejn na Berounsku skončila, nové prostory zbývá dovybavit. Část by mohla být přístupná veřejnosti od příštího týdne, slavnostní otevření za účasti ministra kultury je plánováno na 21. dubna, řekl kastelán Lukáš Kunst.
 
Foto: NPÚ
Rozsáhlá akce za více než 150 milionů korun začala v roce 2020, památka zůstala při opravách přístupná. Součástí byla obnova Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknout mají i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.
 
Generální dodavatel předal stavbu Národnímu památkovému ústavu. Prostory jsou ale podle Kunsta ještě strohé, je potřeba je vybavit a instalovat všechny systémy. „Předpokládáme, že už postupně od příštího týdne by některé části mohly být přístupné veřejnosti,“ uvedl kastelán. Půjde o jednu expozici a hygienické zázemí, nové návštěvnické centrum by se mělo otevřít zřejmě až po 20. dubnu. Jeho součástí bude nová pokladna, prodejna a malé občerstvení.
 
Původně měla být rekonstrukce hotová do konce loňského roku, nakonec se však akce prodloužila. Důvodem byla podle Kunsta především situace na trhu, nedostatek některých materiálů, pracovníků a další komplikace. Nejdůležitější částí rekonstrukce z hlediska zachování hradu byla podle Kunsta obnova suterénu Císařského paláce. Dělníci vybourali původní veřejné toalety pro návštěvníky, odstranili nevzhledný železobetonový strop a nahradili ho dřevěným. „Ten suterén se skutečně rehabilitoval. V některých částech byly třeba betonové nástřiky na stěnách a různé omítky a obklady, to všechno šlo dolů,“ uvedl Kunst.
 
Návštěvníci v sále uvidí expozici dřevěných tesařských prvků, zároveň se podařilo obnovit původní sklepní systém v budově mezi Císařským palácem a purkrabstvím, který architekt Josef Mocker zbořil a zasypal sutí. „Suť jsme po více než 120 letech vyjmuli, zřídili jsme tam nástupní schodiště do hygienického zázemí a současně v tom historickém prostoru vznikla další část expozice kamenných prvků,“ dodal Kunst. Nově se veřejnosti otevře také dosud nepřístupný sklep budovy purkrabství, kde vznikl sál určený k promítání edukačních programů.
 

Provoz hradu měly během rekonstrukce omezovat krátkodobé uzavírky, předpokládalo se, že potrvají třeba i týden. Nakonec to ale podle Kunsta nebylo třeba. „Byli jsme nuceni zavřít Karlštejn v rámci standardní otevírací doby pouze na jeden jediný den, a to bylo jedno srpnové pondělí,“ uvedl kastelán.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Hrad je otevřen celoročně, mimo hlavní sezonu je návštěvní doba omezena.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button