HotelyMěsta & regiony ČRNovinky

Karlovy Vary od září zvýší poplatek za pobyt na 50 korun

Karlovy Vary od září zvýší poplatek za pobyt ze současných 35 korun za osobu a noc na 50 korun. Na postupném navyšování poplatku se dohodlo vedení města s provozovateli hotelů už v loňském roce, kdy se sazba zvedla na 35 korun. Poplatek bude stejný u krátkodobých i delších lázeňských pobytů, uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. Původně město zamýšlelo dlouhodobé pobyty zvýhodnit.
Foto: CzechTourism

“My jsme zvyšovali poplatek už před rokem, kdy se zvedl z 21 korun na 35 korun. Informaci jsme předávali na Asociaci hotelů a restaurací ČR už v minulém roce, tak myslím, že s tím hoteliéři nebudou mít problémy a budou mít dostatek času na to, aby to zapracovali do svých nabídkových balíčků,“ uvedla Pfeffer Ferklová.

Podle primátorky největšího lázeňského města v Česku slouží poplatek především k tomu, aby město udržovalo lázeňské prostředí, tedy parky, kolonády a podobně. Přitom náklady na údržbu každoročně rostou, a to přesto, že v posledních dvou letech byl výběr poplatků výrazně nižší než v předchozích letech. Například ještě v roce 2020 očekávalo město příjmy z poplatku 28 milionů korun. Kvůli covidové pandemii ale výrazně klesl počet klientů místních hotelů, a tak se příjmy propadly až o polovinu.

V roce 2019 se vybralo na poplatku za pobyt v Karlových Varech zhruba 31 milionů. V roce 2020, tedy v prvním roce poznamenaném covidem, činil výnos 17,6 milionu, v roce 2021, kdy pokračovala koronavirová pandemie, se vybralo 21 milionů. Do výnosu se promítla nejen návštěvnost města, ale také vyšší sazba poplatku. Hrubým odhadem s přihlédnutím k propadu návštěvnosti a zároveň nárůstu sazby poplatku by výnos v letošním roce mohl být zhruba na úrovni roku 2019.

Do lázeňské infrastruktury dává město až několikrát více prostředků. Podle primátorky to bylo za poslední dva roky asi 70 milionů korun a i na letošní rok město přidalo 12 milionů korun městskému infocentru na propagaci města.

I pro letošní rok se podle Pfeffer Ferklové nedá očekávat návrat klientů v takové míře, na jaké byly Karlovy Vary zvyklé před koronavirovou krizí a hlavně před válkou na Ukrajině. Město se tak chce přednostně orientovat na klienty z blízkých zemí Německa, Rakouska a také na české klienty, kteří v posledních dvou letech udrželi západočeské lázně nad vodou. U dlouhodobých pobytů by mohli pomoci hosté z arabských zemí, kteří do lázní jezdí zejména v letních měsících, kdy je v Arábii nejtepleji.

Zvýšit ubytovací poplatek až na 50 korun umožnila novela zákona z roku 2019. Zvýšit poplatek na maximálních 50 Kč se už rozhodla i jiná česká města včetně Prahy, Českého Krumlova, Františkových Lázní či Lipna nad Vltavou.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button