Města & regiony ČRNovinkyWellness & Spa

Karlovarské Císařské lázně otevřely návštěvnické okruhy

Císařské lázně, jejichž provoz pro veřejnost byl oficiálně zahájen v sobotu 17. června slavnostním koncertem, otevřely své dva návštěvnické okruhy.
Foto: www.karlovyvary.cz/cs/cisarske-lazne

Ačkoli stavební část rozsáhlé rekonstrukce, která trvala dva a půl roku a stála 1,4 miliardy korun s DPH, je prakticky hotová, v následujících měsících by se měl postupně naplňovat obsah budovy, vznikne zde ještě infocentrum, muzejní expozice o lázeňství, kavárna a zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr, řekl vedoucí návštěvnického centra Císařských lázní Miloš Bělohlávek.

„Od neděle 18. června veřejnost může poprvé do Císařských lázní přijít na komentované prohlídky. Následující týden poběží prohlídky ve zkušebním provozu, v rámci toho týdne budou komentované prohlídky jak celé budovy, tak Císařské koupelny. Celková kapacita prohlídek během jednoho týdne je asi 4000 návštěvníků, věříme, že uspokojíme všechny zájemce. Nicméně neznamená to, že budova je nyní už kompletně naplněná a hotová,“ uvedl Bělohlávek.

„Dnešní večer je pro mě opravdu jedinečný. Mám obrovskou radost, že se to podařilo. Ještě před pár lety by totiž jen málokdo věřil, že se ještě někdy slavnostně otevřou opravené Císařské lázně. Skvostná budova byla dostavěna v roce 1895 a už tehdy budila zaslouženou pozornost doma i v zahraničí. Po téměř století existence, v roce 1994, byly však lázně uzavřené a objekt postupně chátral. Od té doby se toho hodně namluvilo o potřebě opravy a záchrany této architektonické památky, na konkrétní činy však nikdy nedošlo. Stálo mě to mnoho sil a nespočet nesnadných jednání, ale v roce 2019 se to povedlo. Tehdejší vláda poskytla na rekonstrukci celkem 400 milionů korun a další potřebné prostředky vyčlenily Karlovarský kraj a město Karlovy Vary.

Chtěla bych poděkovat všem, bez kterých bychom dnes tento slavnostní okamžik nemohli prožít. Přála bych si, aby tato nádherná budova sloužila nejen karlovarské veřejnosti po další staletí a přilákala k nám statisíce jejích obdivovatelů z celého světa,“ řekla při otevření Císařských lázní primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Císařské lázně vznikly na přelomu 19. a 20. století jako na tu dobu extrémně moderní lázně, vybavené spoustou technických novinek, zajíždějícími vanami s rašelinou, sportovními stroji nebo splachovacími záchody. Klenotem sama o sobě je pak Císařská koupelna, která se jako jediná také dochovala v původní podobě. Luxusně zařízená koupelna byla věnovaná císaři Františku Josefovi I. Ten se v ní ale nikdy nekoupal, i když budovu navštívil. Využili ji ale jiní panovníci té doby.

„Myslím, že otevření Císařských lázní je obrovský počin. Tato výjimečná budova vždy představovala synonymum luxusu a stane se opět atraktivní dominantou města, kterou ocení nejen Karlovarští, ale i domácí a zahraniční návštěvníci města. Nápad s vestavěnou dvoranou jistě zaujme laiky, ale i architektonickou obec. Karlovy Vary se doslova rozzářily a provoz Císařských lázní jistě přinese do města i kraje vítané oživení a skvělé možnosti pro pořádání nejrůznějších akcí,“ uvedla Nora Dolanská z katedry cestovního ruchu Metropolitní univerzity Praha.   

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka se citlivou rekonstrukcí podařilo vytvořit z lázní těla nové lázně ducha. Zejména to, že nešlo jen o opravu budovy a vrácení ji do původního vzhledu, ale že rekonstrukce přinesla i náplň pro provoz, dává naději, že se Císařské lázně stanou dalším vyhledávaným cílem hostů Karlových Varů a Karlovarského kraje.

Kolik bude stát provoz Císařských lázní, zatím není jisté, minimálně v letošním roce bude nutné budovy ještě více vytápět, aby vyschly všechny stavební prvky po rekonstrukci. Postupně by pak měl provoz stát okolo 30 milionů korun ročně, přičemž vedení Císařských lázní předpokládá, že asi polovinu z této částky se podaří získat na vstupném nebo na pronájmu sálu, reprezentačních prostor nebo dalších součástí budovy.

Opravené Císařské lázně v Karlových Varech si v neděli 18. června, první den, kdy byla památka otevřená pro veřejnost, přišlo prohlédnout zhruba 800 lidí.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button