Jižní TyrolskoKam jet?Předpisy & regulaceTOPZahraničí

Jižní Tyrolsko už zná pravidla pro zimní provoz skiareálů

Vlídné babí léto ještě láká na výpravy do hor, řada hřebenových chat má v Alpách i Dolomitech stále ještě otevřeno před podzimní přestávkou. Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie, však už vzhlíží k zimní sezoně. Lyžařské areály, z nichž nejproslulejší jsou Kronplatz, Tre Cime, Val Gardena, Seiser Alm, Plose, Gitschberg-Jochtal nebo Merano, už znají pravidla, která mají minimalizovat riziko nebezpečí možné nákazy.

Foto: ©IDM Südtirol

Vstup do skiareálů bude umožněn pouze se zeleným pasem (tedy platí pro vás jedna ze tří variant: buď jste očkování, prodělali jste onemocnění covid-19, anebo máte platný test). Skipasy se budou prodávat online všude, kde to jen bude možné, aby se zabránilo shlukování před pokladnami u lanovek. Navíc na místě bude personál, který se zaměří na regulaci větších skupin. Zároveň všude bude vyžadován „sociální odstup“ alespoň jeden metr od druhé osoby a ve všech veřejných prostorách včetně kabinek lanovek bude povinná rouška či respirátor (FFP2). Nejen toalety, ale všechna veřejná místa budou vybavena dezinfekčními prostředky.

Lyžařské vleky pojedou povětšinou na osmdesátiprocentní kapacitu, kapacita všech gondol je automaticky omezena na 80 %, stejně jako kabinkových lanovek, kde budou neustále otevřená okénka. Opět se vyžaduje rouška nebo respirátor (FFP2).

Následující pravidla pak platí v Jižním Tyrolsku stejně jako jinde ve světě: doporučuje se pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků, udržování odstupů od lidí, kteří nejsou členy vaší rodiny, nošení roušek, zakrývajících ústa i nos ve všech uzavřených prostorech.

Foto: ©IDM Südtirol

Jak důležité bude pro všechny majitele skiareálů obstát v této zkoušce, dokazuje i následující fakt. „Ztráta zimy 2020/21 oproti té předcházející dosahuje téměř 99 procent obratu. Mohli jsme prodat jen malý počet sezonních permanentek sportovcům, aby se mohli připravovat na závody,“ uvedl už dříve koncem jara Marco Pappalardo, marketinkový ředitel Dolomiti Superski, největší evropské sítě lanovek a vleků, kde lze lyžovat na jeden skipas. Roční obrat 450 lanovek a vleků zde dosahoval rozmezí mezi 350 až 360 miliony eur. Ale už letní provoz, byť pochopitelně s výrazně menším počtem uživatelů, potvrdil, že i s omezeními se dají zajistit plnohodnotné služby.

Navíc od 15. října zde stejně jako v celé Itálii, jejíž vláda tato nařízení vydala minulý týden jako první evropská země, platí, že do práce – tedy včetně obsluhy lanovek, skiservisů, ale i restaurací apod. – smějí chodit jen očkovaní lidé. Což by mělo platit pro veřejný i soukromý sektor. Zaměstnancům bez covidového certifikátu by měl být nejpozději po pěti dnech zamezen přístup na pracoviště a dokonce i pozastaven plat… Očkovací povinnost mají už od jara zdravotníci, později přibyli i učitelé a univerzitní studenti. Plně očkováno je v Itálii koncem září přibližně 65 procent populace, dalších 8 procent má alespoň první dávku vakcíny. Lidé nad 80 let už dostávají třetí vakcínu.

Aktuální situaci o případném vývoji opatření najdete vždy zde: Current information about the coronavirus in South Tyrol (suedtirol.info)

Aktuálně je Itálie podle Ministerstva zahraničí ČR v tzv. oranžové zóně, tedy země se středním rizikem infekce. Pravidla pro cestování z Česka do Itálie a zpět jsou zde:

https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button