CestovkyJižní TyrolskoNovinkyZahraničí

Jižní Tyrolsko se otvírá zahraničním turistům už 3. června

Jižní Tyrolsko, nejsevernější region Itálie, se ve středu 3. června otvírá zahraničním návštěvníkům a po téměř tříměsíční pandemické izolaci se probouzí do nové sezony.

Nabídka pro aktivní pobyt v nádherné přírodě, vybrané jídlo a pití, příjemní lidé, to všechno zůstává. Místní obyvatelé, proslulí pohostinností, ukončili předčasně zimní sezonu, ale nyní se už zase nadšeně těší na hosty. A každý dobře ví, že je třeba dbát na různá bezpečnostní opatření.

Už 16. května poslali Jihotyrolané do světa poselství naděje prostřednictvím světelné show tradičního Water Light Festivalu v Brixenu, který se odehrál ještě v prázdných ulicích města a v přímém přenosu na Facebooku. Hotely a restaurace se začaly v Jižním Tyrolsku postupně otvírat 25. května, ve stejný den se rozjely i lanovky. Letos jich tu ohlásilo letní provoz celkem 107, a povětšinou se počítá i s přepravou horských kol (detaily najdete na www.dolomitisupersummer.com).

.

K dispozici je nepřeberné množství menších rodinných penzionů, farem a apartmánů v přírodních kulisách, kde se nemusíte obávat turistických davů. Sami nebo jen s rodinou či přáteli si můžete užít snídani nebo piknik na kvetoucí horské louce pod štíty horstev, která jsou zapsána na seznamu dědictví UNESCO.

„Víme, že bezpečnostní opatření jsou na prvním místě, a také víme, jak je zajistit,“ říká Erwin Hinteregger, generální ředitel IDM, centrály cestovního ruchu Jižního Tyrolska. „Poslední měsíce změnily zásadně naše životy a budou pravděpodobně i nadále ovlivňovat naše zvyky i každodenní život. Tento plán jsme vypracovali společně s odborníky, abychom mohli zaručit bezstarostné cestování. Jsme přesvědčeni, že zahájíme úspěšnou letní sezonu. Chceme rozšířit nabídku, v jejímž centru zájmu stojí člověk. Proto jsme ani v předešlých měsících nepřerušili kontakty s našimi hosty a nyní se na ně zase můžeme těšit. Abychom si společně s nimi užili krásy našeho regionu.“

Doporučuje se omezit návštěvy frekventovanějších míst, dodržovat bezpečnostní vzdálenost jeden metr uvnitř a dva metry venku a pro případ, že to není možné, s sebou nosit roušku. Rozumné chování se očekává i v místní hromadné dopravě, barech, ale i bazénech, sportovních centrech a lezeckých halách (sami lezci pečlivě vydezinfikovali známé sportovní centrum Salewa Cube v Bolzanu).

Otevřena jsou i muzea a další zajímavá místa, postupně oznamují termíny další akce. Stále tu funguje zdarma informační linka 800751751, kde vám zodpoví případné dotazy.
Příroda rozkvetla ze zimy do jara, majitelé hotelů a penzionů nablýskali své domy a jejich zařízení. Ve Schnalstalu budují nové sítě na ochranu před lavinami. Úpravami prošla i města, například v Bolzanu svítí v nové kráse se stromy a lavičkami náměstí Anne-Frank.

Ideálním typem na výlet je teď například trek okolo sedmi jezer ze Sterzingu, ovšem tlačenice nebudou hrozit ani u Tre Cime/Drei Zinnen. V provozu už je třeba celý areál Merano 2000 s lanovkou, dětskou zoo i s ferátou Heini Holzer. Restaurant Tuliach v Toblachu nabízí speciální akci „Půjčte si piknik,“ kdy zájemcům zajišťuje na výlety piknikové soupravy, včetně jídla a pití. Naopak letos v létě se neotevře přírodní koupaliště Baggalocke v Gaisu.

Jaká pravidla pro cestování tedy budou přesně platit? Od 3. června smějí do celé Itálie, tedy i provincie Tridentsko/Alto Adiže, kde leží Jižní Tyrolsko, přijet občané zemí Evropské unie a Schengenského prostoru bez omezení, aniž by zde museli do karantény, anebo se prokazovat negativním testem na Covid-19. Rakousko garantuje bezproblémový průjezd svým územím bez zastávky i na zpáteční cestě z Itálie. Mezi oběma zeměmi ještě nefunguje jindy běžná místní autobusová nebo vlaková doprava.

Omezení tedy platí z pohledu České republiky. Po návratu domů je stále třeba buď nastoupit dvoutýdenní karanténu anebo se prokázat maximálně čtyři dny starým potvrzením o výsledku testu PCR na SARS-Cov-2. Formuláře v italštině nebo angličtině najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od 15. června však padnou i tato omezení, Itálie je podle posledního vládního seznamu z 1. 6. mezi tzv. „oranžovými zeměmi“, kam bude možné cestovat (a vracet se z nich) bez nutnosti testů.

Veškeré další možné informace najdete na www.suedtirol.info/cs/informace/coronavirus.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button