Data & studieIncomingJižní ČechyMěsta & regiony ČRNovinky

Jižní Čechy zažily dle statistik historicky nejúspěšnější turistické první pololetí

Za první pololetí 2025 navštívilo, v dlouhodobém sledování dosavadních prvních pololetí, jižní Čechy historicky nejvíce hostů, a to téměř půl milionu návštěvníků. Ti zde strávili od ledna do června 1,15 mil nocí. Svědčí o tom oficiální údaje vydané tento týden Českým statistickým úřadem.

Foto: CzechTourism

V porovnání s ostatními kraji je Jihočeský kraj na 3. místě v počtu hostů (za Prahou a Jihomoravským krajem). Nicméně v počtu přenocování domácích návštěvníků jižním Čechám náleží 1. příčka. Domácí návštěvníci za první polovinu roku tvořili přibližně 71,5 %.

Foto: JCCR

„V těchto pozitivních číslech se projevilo rovněž uspořádání celé řady mezinárodních akcí nejen celostátního, ale evropského či dokonce světového rozměru – ať už mistrovství světa v hokeji žen, mistrovství světa v muškaření, světový sraz motorkářů Indian či další sportovní, kulturní, automobilové či městské eventy pro veřejnost. Z hlediska cestovního ruchu se ukazuje, jak je důležitá ze strany Jihočeského kraje podpora právě těchto eventů, které vykrývají případný pokles návštěvnosti v oblasti individuální turistiky,“ uvedla Lucie Kozlová, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje.

Foto: JCCR

V rámci zahraniční návštěvnosti jsou zaznamenány historicky nejvyšší návštěvnosti především u hostů ze sousedních zemí (Německo 55,5 tis. hostů, Rakousko necelých 29 tis. a Slovensko 17 tis.). V počtu přenocování je tento trend obdobný (Německo – 132 tis. nocí, Rakousko 50,2 tis. nocí, Slovensko 35 tis. nocí). I některé další blízké země zaznamenaly historicky nejvyšší nárůst návštěvnosti (Polsko, Maďarsko, ale i např. Nizozemsko). Asijské trhy potvrdily také rostoucí trend a ačkoliv se výpadek po pandemii covid-19 vrací pozvolna, začíná významně růst návštěvnost z Tchaj-wanu (21,2 tis. hostů) a Jižní Koreje (15,7 tis. hostů) či Číny (13,5 tis.). Nejdelší průměrný počet přenocování tradičně patří Nizozemcům, kteří zde strávili v průměru 3,1 noci za pobyt.

Foto: JCCR

„Jihočeská centrála cestovního ruchu nyní propaguje Jihočeský kraj v zahraničí již v osmi jazykových mutacích na tradičních sociálních sítích a webové stránce jižních Čech. Dříve spíše doplňková aktivita, spolupráce s influencery, ale nabývá stále větší rezonance a pečlivý tematický výběr zahraničních influencerů přináší stále rostoucí počet zhlédnutí a reakcí právě u doporučení od individuálních odborníků. Dalším rostoucím segmentem je propagace konferenční a kongresové turistiky, popř. pomoc při organizaci firemních akcí,“ doplňuje Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button