AkceKam jet?LidéNovinkyRozhovory

Jiří F. Potužník: Věřím, že EXPO bude a naplní ambice organizátorů i vystavovatelů

Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020, se 13. prosince vrátil ze Spojených arabských emirátů a podělil se s námi o nejčerstvější informace z místa konání.

Foto: Jiří František Potužník / KGK Expo 2020

Jaká je současná situace kolem české účasti na EXPO 2020 a jaké jsou poslední zprávy z Dubaje?

Přípravy české účasti na světové výstavě bych rozdělil na dvě části. Tou první je stavba našeho pavilonu v Dubaji a tou druhou tvorba expozice, která vzniká v České republice a bude se na výstavu převážet. Vzhledem k tomu, že EXPO 2020 bylo kvůli koronaviru odloženo, museli vystavovatelé pozastavit práce a dokončení pavilonů o několik měsíců posunout. My předpokládáme, že finální práce včetně interiérů proběhnou v první polovině roku 2021. Ve chvíli, kdy nám bylo po první vlně epidemie umožněno se do Dubaje vrátit, jsme totiž zjistili, že zpoždění jsou značná a že musíme změnit harmonogramy, aby byl pavilon zpřístupněn pro umístění technologie S.A.W.E.R. Zatím je instalován v provizorním stavu a zkouška výroby vody se musela odehrát s pomocí agregátu, protože nebyla dokončena střecha pro montáž kolektoru.

Solar Air Water Earth Resource, tedy S.A.W.E.R., je technologickým jádrem české expozice. Můžete jej představit blíž?

S.A.W.E.R. je zařízení, které dokáže proměnit suchou poušť v oázu prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů. Jsou to vlastně dva systémy, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu, druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu. Na vývoji se podílejí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) a Fakulta strojní ČVUT v Praze ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR. V tuto chvíli již S.A.W.E.R. může vyrábět vodu, ale se solárními kolektory na střeše a se zahradou kolem pavilonu se propojí nejspíš až v únoru 2021. Poté proběhnou finální úpravy, abychom měli vše připravené ke dni otevření světové výstavy, tedy k 1. říjnu 2021.

Foto: KGK Expo 2020

Jaké další exponáty bude Česká republika na výstavě prezentovat?

Naše národní expozice představí jak technické exponáty, tak umělecké objekty. Jedním z nich je exponát s názvem Srdce pavilonu, což je kašna, do které bude stékat voda z organických kapilár vyrobených ze stejného materiálu jako spletený mrak stínící zahradu okolo národního pavilonu. Dalším pak monumentální instalace Golden Rain od společnosti LASVIT, která je navržena Maximem Velčovským z kovových vláken a skla a bude propojovat tradiční výrobu skla s moderními technologiemi. K již hotovým exponátům patří i objekt zvaný Phoenix Energy od Jakuba Nepraše, abstraktní malba Adély Olivy s názvem Butterfly Effects či skleněná plastika Vlastimila Beránka s názvem Venus, která se pyšní titulem největší leštěné skleněné plastiky na světě. Z technických exponátů bych rád kromě již zmíněného systému S.A.W.E.R. zmínil Prusa 3D Farm, interaktivní stěnu osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research, jež vytvářejí trojrozměrné prvky skládačky, kterou budou sestavovat návštěvníci pavilonu v reálném čase. Nebo plně automatizovanou robotickou linku od společnosti PSI s názvem We speak Plantish, která dokáže přečíst, jak rostliny reagují na různé podmínky a šoky a na základě zjištěných dat navrhnout vhodnou péči o ně.

Nyní je víc než polovina exponátů ve stálé expozici hotová, na místě v Dubaji je zatím pouze S.A.W.E.R. a zbytek čeká na expedici.

Jak budou koncipovány rotační expozice?

Tím, že EXPO bylo nejen odloženo, ale zároveň prodlouženo o deset dní, budeme prezentovat ne původních deset, ale jedenáct výstav obměňovaných každé dva až tři týdny. Jsou zaměřeny na čtyři témata – voda, design, technologie a univerzity.

Vystavovateli v této časti pavilonu jsou především soukromé subjekty. Jak reagují na měnící se podmínky?

Odložením světové výstavy došlo k zneplatnění současných smluv a to, co jsme tři roky připravovali, teď musíme během několika týdnů dodatkovat a uzavírat znovu. Zatím jsou čeští vystavovatelé trpěliví, pouze jeden z nich svou účast odřekl, ale již jednáme o jeho nahrazení jiným zájemcem. Naše firmy berou účast na světové výstavě velmi vážně a chápou ji jako prezentaci nejen svou, ale celé republiky. Představují inovace a současné umění konkurenceschopné v globálním měřítku.

Foto: KGK Expo 2020

Můžete odtajnit, s jakým novým vystavovatelem jednáte?

Vedeme jednání s hlavním městem Prahou, která má ambice prezentovat se jako město startupů, propojených především s kosmickým výzkumem. V příštím roce navíc Evropská unie rozšíří agenturu Galileo, která sídlí v Praze, na agenturu Euspa, což může být pro vesmírný výzkum Spojených arabských emirátů velmi zajímavé. Mají svého astronauta a chtějí vyslat vlastní družici k Marsu.

EXPO je ohromný projekt, jak jej financuje Česká republika?

Jednak ze státního příspěvku, který původně činil 160 milionů a letos v létě byl vzhledem ke zvýšeným nákladům spojeným s údržbou a chodem výstavní kanceláře navýšen o dalších 25 milionů korun. Jednak jsme využili úspory z předchozích světových výstav, které jsme investovali do výzkumu a výroby systému S.A.W.E.R. Soukromý sektor nás podporuje dalšími financemi, ať už jsou to přímé platby za nájem, přípravu Národního dne na výstavě nebo financování nové jevištní techniky pro premiéru pantomimy Robot Radius Radima Vizváryho a Michala Pavlíčka jako odkaz na 100. výročí premiéry Čapkovy hry R.U.R. v Národním divadle. Dále jsou to investice do barterových dodávek materiálů použitých v expozici či do vlastních firemních exponátů.

Foto: KGK Expo 2020

Zmínil jste Národní den. Kdy proběhne a co nabídne?

Národní den Czech Spring byl odložen přesně o rok, tedy na první jarní den 21. března 2022. Dodavatelem je firma Art Prom, která připravuje kombinaci pouličního divadla, klasických uměleckých forem, virtuální reality a interaktivních her pro děti. Konečná podoba ale bude záviset na momentních hygienických podmínkách pro návštěvníky a fungování expozic. Pokud bude vše v pořádku, bude největší podívanou projekt iMucha, jímž Michal Dvořák podobně jako v případě Vivaldiana opět posouvá hranice multimediálních show.

Zažil jste již několik světových výstav. Jaké ambice mají vystavovatelé v Dubaji?

Areál je podobně rozlehlý jako v Šanghaji, ale na ploše téměř 5 km2 je více zelených ploch a prostoru, než bylo v Číně. Tam přivítali zhruba 70 milionů návštěvníků, dubajští organizátoři věří ve dvacetimilionovou návštěvnost.

Ocitli jsme se ve vzdálenější budoucnosti, dovolte mi proto poslední otázku, která se týká následující světové výstavy. Ovlivní posun EXPO 2020 o rok konání výstavy EXPO v Ósace?

Samotného mě zajímalo, jestli posun EXPO 2020 a olympiády v Japonsku bude mít vliv na konání EXPO 2025. Dotazoval jsem se v pařížském The Bureau International des Expositions (BIE) a odpověď byla jednoznačná – zůstává původně plánovaný termín v roce 2025.

Děkuji za rozhovor a přeji české expozici úspěch.

Lenka Neužilová

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button