Tak a je to za námi. Škoda! Taková byla reakce všech účastníků po návratu do Prahy z třetího největšího kanárského ostrova. Bylo to totiž krásné a opravdu takové, jak by měl famtrip i jeho pracovní část vypadat.

Ve dnech 12. až 16. října se konal Work & Discovery tour, jehož cílem bylo nejen poznat ostrov, který se těší celoročnímu přílivu turistů, ale také se sejít na workshopu se zástupci různých ubytovacích kapacit ostrova a po prezentaci destinace si vyměnit názory na problémy spojené s takzvaným overturismem. V pracovní části zasedání ACK ČR si pak účastníci mohli vyměnit názory se zástupci z ministerstva zahraničních věcí a ministerstva pro místní rozvoj, kteří se připojili online. S těmi posledními pak hovořili především na palčivé téma o nelegálně podnikajících cestovních kanceláří a agentur.
V neposlední řadě se pak představenstvo ACK ČR sešlo s Pablem Llinaresem, generálním ředitelem turistického úřadu, a paní Pino León, vedoucí pro propagaci ostrova. Pochopitelně nechyběla Rocío Martín, rada pro cestovní ruch a ředitelka kanceláře pro cestovní ruch pro střední Evropu. Hovořilo se o overturismu, který je ve skutečnosti spíše problémem spojeným s bydlením, o možných problémech s nedostatkem vody a o zaoceánských výletních lodích, které zaplavují určitá města velkým počtem turistů. Některé problémy postihují negativně cestovní kanceláře a jejich zájezdy, ačkoliv ony samy nejsou příčinou problémů. Ostrov Gran Canaria se rozhodl problém spojený s přemírou turistů, který způsobuje nedostatek bytů a tím napětí ve společnosti, řešit radikálně a do konce roku přijmout zákon, který bude přísně posuzovat a regulovat tzv. prázdninové ubytování.

Jaký je rozdíl mezi prázdninovými a rekreačními pronájmy ve Španělsku?
Španělsko rozlišuje takzvané prázdninové byty či domy (vivienda vacacional) pronajímané turistům, a rekreační apartmány. Ty první jsou obytné jednotky, jejichž majitel je pronajímá příležitostně, maximálně 31 dnů v roce, a po zbytek roku by v nich měl žít a obývat je sám. Tyto nemovité prostory se mohou nacházet v obytných budovách, jejichž sousedy jsou soukromé osoby, které se nepodílejí na podnikání. Tento typ ubytování je velmi rozšířený na online rezervačních platformách, jako jsou Airbnb nebo Booking.com. A právě v tom je jádro problému, a to nejen na Gran Canarii, ale kdekoliv, kde je přetlak turistické poptávky. Obecně také platí, že prázdninové byty či domy podléhají ve Španělsku méně přísným předpisům než turistické apartmány.
Naproti tomu turistické apartmány (apartamentos turísticos) jsou navrženy a určeny výhradně pro ubytování turistů, a tvoří tedy součást ubytovací nabídky daného místa po celý rok. Kromě toho jsou klasifikovány podobně jako hotely, přičemž hvězdičky označují úroveň kvality a komfortu, který nabízejí.
Zuzana Churanová, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň