AkceKam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Jak překvapit klienta aneb nové cestovatelské možnosti

Klienty, kteří budou ochotni si koupit zájezd, se u klasických produktů většinou dívají na cenu a destinaci, a srovnávají. Nicméně existují také klienti, kteří jsou zvědaví, kteří čekají, že jim cestovní kancelář, s kterou rádi jezdí, připraví něco nového. A tady začíná problém. V době lockdownu se nemohlo jezdit a objevovat nové cestovatelské možnosti, nyní se spíše oprašují staronové produkty. Ale možností je řada. Postupně vám naše turistická centrála představí každý měsíc nový nápad a novou možnost, kam jet do Španělska, individuálně či se skupinou. Začnete tedy plánovat už na příští rok!

Foto: Turespaña

Koncem ledna, letos konkrétně 23. ledna, se koná v katalánském městečku Valls velká gastronomická slavnost zvaná calçotada. Valls je pětadvacetitisícové městečko asi 20 kilometrů na sever od Tarragony. Z Tarragony je dobře dostupný autobusem, který jezdí ve všední den každou půlhodinu. A jak se dostat do Tarragony? Pro skupinu je samozřejmě nejjednodušší doprava najatým autobusem, menší skupinky či jednotlivci mohou využít přímého spojení firmy Plana a jet autobusem, který odjíždí přímo z barcelonského letiště z terminálu 2.

Foto: Turespaña

Valls je známý díky castellers – stavění lidských hradů – a také právě díky calçots, jedinečné odrůdě jarní cibule. Calçot z Vallsu získal ochranné označení Evropské unie a mimo Katalánsko ho nenajdete – není to totéž co mladá cibule, calçot nemá tak velikou hlízu a není tak pálivý jako klasická cibule. Calçots se grilují a namáčejí do řízné omáčky salvitxada nebo romesco z rozemletých mandlí, lískových oříšků a olivového oleje.

Foto: Turespaña

Slavnost spočívá v soutěži mezi nejlepšími pěstiteli této bílé mladé cibulky a také v samotném pojídání calçot. Katalánci tento rituál provozují s velkým zaujetím hned od chvíle, kdy se objeví první úroda lahodných cibulek s nezaměnitelnou nasládlou chutí. Tu jim dává specifický způsob pěstování, kterému místní říkají „obouvání“. Tradičně se grilují na roštu na pomalém ohni, v kterém se spalují odřezky vinné révy. Calçots je možné ochutnávat od ledna až do dubna, ale atmosféru společného ochutnávání právě na slavnosti v ulicích ve Valls, s popíjením katalánského šampaňského a s bryndáčkem proti ušpinění, je zcela ojedinělé a daleko záživnější než pouhá ochutnávka v nějaké restauraci.

Foto: Turespaña

Není nad to, když je součástí poznávacího zájezdu nějaká gastronomická či jiná slavnost. V lednu se nemusí letět jen do exotických destinací nebo jet na lyže. Je možné letět do Barcelony a udělat malý poznávací okruh s výchozím bodem v Tarragoně. Toto nádherné město leží u moře, pyšní se tisíciletou historií, a do zájezdu je tedy možné zařadit nejen kulturu a historii, ale právě také skvělou gastronomii a pohyb. Například do zatím opomíjené delty řeky Ebro nebo směrem do vnitrozemí do vinařské oblasti Priorat.

Letos španělská turistická kancelář vyslala na tuto slavnost hned dva novináře. Kláru Michalovou z časopisu Fresh a kuchaře Hugo Hromase, velkého milovníka španělské kuchyně. Oba se shodli, že to byl úžasný zážitek, a na jejich stránkách najdete mnoho inspiraci právě o této slavnosti a jídle v dané oblasti.

Pro inspiraci pro další aktivitu v oblasti Valls se podívejte na tyto stránky https://www.femturisme.cat/en/routes/grand-tour-de-cataluna-tram-2-de-tarragona-a-lleida

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button