Doprava

Jak létat se sportovním náčiním?

Kolo, golfové hole, surfové prkno nebo lyže si můžete na cestách půjčit. Jenže vlastní je prostě vlastní. Zde je stručný přehled, jak sportovní vybavení (společně s dotyčným cestujícím) přepravuje společnost Eurowings.

Sportovní vybavení – a především to rozměrnější – lze přidal k letence při rezervaci letu s Eurowings. Přepravu sportovních zavazadel lze však rezervovat i později, a to online, telefonicky na zákaznické lince, nebo přímo u letenkové přepážky na letišti. Doporučuje se rezervaci provést s dostatečným předstihem, neboť zavazadlový prostor letadla není nekonečný.

Důležité je, že sportovní zavazadlo může vážit nejvýše 32 kilogramů. Jestliže přece jen je vaše náčiní těžší, účtuje se cena za dodatečné zavazadlo (ovšem už jen do limitu 23 kg). Pokud ani kufr navíc nestačí, lze přikoupit přepravu dalšího sportovního zavazadla do 32 kg.

Sportovní zavazadla se předávají k přepravě u přepážky pro nadměrná zavazadla na výchozím letišti – tato přepážka se nachází obvykle poblíž odbavovacích přepážek Eurowings. Pro pořádek je třeba dodat, že se svým sportovním zavazadlem musí letět i cestující, neboť samostatná sportovní zavazadla bez doprovodu se nepřepravují.

Kolo na křídlech

Jízdní kolo musí být pro přepravu s Eurowings zabaleno do přepravního pouzdra speciálně určeného pro bicykly. Měkké obaly (vaky, tašky) jsou přijatelné pouze tehdy, jsou-li vybaveny dostatečným polstrováním a ochranným vnitřním obalovým materiálem. Řídítka musejí být srovnána rovnoběžně s rámem, pedály a další vyčnívající součásti je třeba demontovat a rovněž je nutné vypustit vzduch z pneumatik. Smůlu mají bohužel majitelé elektrokol – ta se kvůli přítomnosti baterií letecky nepřepravují.

Zbraně, pálky, rakety

Na cestu letadlem si může cestující vzít do zavazadlového prostoru i sportovní zbraně (malorážky, luky, meče, kordy apod.). Přepravu těchto předmětů je však třeba si zamluvit na oddělení pro zákazníky, online to možné není. Pozor! Tenisové nebo squashové rakety, stejně jako baseballové pálky nebo bumerangy, je nutné vždy odbavit (byť jako běžné, nikoli sportovní zavazadlo), neboť z bezpečnostních důvodů toto náčiní nelze přepravovat v kabině letadla.

Lyže a prkna

Surfařská prkna či paddleboardy je možné přepravovat jen v ochranném obalu. Lyže nebo snowboardy včetně příslušenství (hůlky, lyžařské či snowboardové boty) je možné rovněž přepravovat jen do hmotnosti 32 kg. Na jednoho cestujícího lze toto vybavení pro zimní sporty odbavit nejvýše ve dvou kusech zavazadel (např. jeden vak na lyže a jedna taška na lyžařskou obuv).

Kolik to stojí?

Za přepravu sportovních potřeb se obecně účtuje cena od 1276 Kč (50 eur), a to podle konkrétního letu či letů. Za přepravu sportovních zbraní se účtuje 1276 Kč (50 eur). Za přepravu lyží nebo snowboardu se platí 766 Kč (30 eur). Při dodatečné rezervaci na přepážce si může letecká společnost účtovat příplatek. Zde najdete podrobný ceník. Více též na eurowings.com.

Petr Bílek

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button