Data & studieHotelyIncomingMěsta & regiony ČRNovinkyStřední Čechy

HUZ ve středních Čechách hlásí za 1. čtvrtletí 2022 zvýšení počtu hostů

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. čtvrtletí roku 2022 ve středních Čechách: meziročně se zvýšil sedminásobně, je však o pětinu nižší než v době před covidem.

Foto: SCCR

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data o počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) ve Středočeském kraji v prvním čtvrtletí roku 2022. Meziročně se zvýšil sedminásobně. Za vysokým číslem ovšem stojí fakt, že ve stejném období loňského roku zaznamenaly všechny kraje velmi nízké počty hostů vzhledem k panujícím přísným protiepidemickým opatřením. Oproti stejnému sledovanému období roku 2019 byl počet hostů ve Středočeském kraji o více než pětinu nižší, zaznamenal pokles o 21,8 %.

Podíl Středočeského kraje na počtu ubytovaných v České republice byl devátý nejvyšší a ve srovnání s obdobím před pandemií v roce 2019 se o 4,1 % zvýšil. Průměrná délka pobytu jednoho hosta ve středních Čechách byla 2,31 noci a odpovídala průměrné délce dosahované v předcovidovém období – v roce 2019 dosahovala ve stejném období 2,25 noci. Dlouhodobě je kratší než celorepublikový průměr 2,82 noci.

Foto: SCCR

V prvním čtvrtletí roku 2019 ještě vykazoval počet hostů ubytovaných ve středočeských HUZ mírný nárůst oproti sledovanému období předchozího roku. Rostoucí trend ovšem utnula pandemie koronaviru a související opatření, která zapříčinila razantní snížení počtu hostů. Sedminásobné zvýšení počtu přenocování v HUZ v prvním čtvrtletí letošního roku tedy sice dokládá postupný návrat hostů, nicméně podle statistik je přijíždějících hostů méně o více než pětinu oproti stejnému sledovanému období v roce 2019. Podle předběžných údajů se letos ve Středočeském kraji v první čtvrtině roku ubytovalo celkem 127,6 tisíce hostů, což bylo o 109,5 tisíce, a tedy o 604,5 % více než v roce 2021. V roce 2019 se ve stejném sledovaném období ubytovalo 135 tisíc hostů.

Podíl Středočeského kraje na počtu hostů ubytovaných v republice byl v prvním čtvrtletí letošního roku devátý nejvyšší. Ve srovnání s obdobím před pandemií koronaviru se mírně zvýšil z 4,1 % v roce 2019 na 4,5 % v roce 2022. Nejvíce turistů bylo i letos jako obvykle ubytováno v Praze, která se na celkovém počtu ubytovaných v republice podílí 27,0 %.

Foto: SCCR

Mezi nejčastější hosty v ubytovacích zařízeních ve středních Čechách letos v prvním čtvrtletí patřili z 82,1 % tuzemští návštěvníci, tzv. rezidenti. „S odeznívajícími koronavirovými opatřeními nejen u nás, ale i v zahraničí se letos opět můžeme zaměřit i na zahraniční hosty. Pozornost věnujeme zejména těm ze sousedních států. Nejvíce zahraničních hostů k nám dlouhodobě jezdí z Německa a ze Slovenska, nejinak tomu pravděpodobně bude v následujícím období,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Jeden komentář

 1. “Free Sign-Up: Elevate Your Video Content with InVideo AI!”

  Ready to take your videos to the next level?

  Look no further than InVideo AI! With its user-friendly interface, creating captivating videos is a breeze.

  Best of all, it’s free to sign up! Join today and make your vision a reality with InVideo AI.

  Visit us on @ invideo.sjv.io/1r3qMR

  #InvideoAi team,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button