Města & regiony ČRMICENovinky

Hradec Králové koupí od odborů půlku centra Aldis a bude jediným majitelem

Město Hradec Králové by mělo koupit od odborů polovinu hradeckého kongresového centra Aldis a stát se jeho jediným vlastníkem. Za 51,5 procenta akcií společnosti Aldis by mělo Odborovému svazu Kovo a Odborovému svazu státních orgánů organizací zaplatit přes 26 milionů korun, uvedl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek.
Foto: Aldis

Centrum Aldis, které bylo otevřeno v roce 1993, je největším zařízením svého druhu v Královéhradeckém kraji a pořádá i akce celostátního významu.

Město spolu s odborovými svazy ještě počátkem letošního roku podle Marka řešilo, jak Aldis zbavit zhruba šestnáctimilionové ztráty za minulé tři roky, a tím společnost stabilizovat. Záměr, že ztrátu vlastníci vyrovnají dobrovolnými peněžními vklady do společnosti se však nenaplnil. “Odboráři svoji část (vkladu) nesplnili a místo toho poslali (městu) nabídku na odkup akcií Aldisu,” řekl Marek. Hradec Králové byl připraven do Aldisu na úhradu ztrát dát 7,9 milionu korun, o něco vyšší částku měly v součtu vložit odbory. Hlavní část by platil Odborový svaz KOVO, který má v Aldisu podíl 45,9 procenta.

Následná jednání mezi městem a odbory podle Marka přinesla shodu na ceně přes 26 milionů korun. Nákup akcií Marek podle svých slov také projednal s pozitivním výsledkem s kluby v hradeckém zastupitelstvu. Záměr nákupu by zastupitelé měli projednat na konci května a v červnu by mohli schválit smlouvu o převodu akcií. Peníze na nákup akcií město vezme v částce 16 milionů korun z výsledku hospodaření loňského roku a v částce deset milionů korun z rozpočtové kapitoly odboru majetku.

Před městem jako novým vlastníkem Aldisu bude podle Marka stát vyřešení problému vlastnictví pozemků pod budovou Aldisu a jeho parkovištěm. Pozemky o rozloze asi 10 000 metrů čtverečných totiž vlastní stát a Aldis z nich platí nájem, letos to budou necelé tři milion korun. Současná cena pozemků může být pode Marka kolem 72 milionů korun. V minulých letech vedl Aldis se státem neúspěšný soudní spor o vlastnictví pozemků. Spory skončily uzavřením dohody o narovnání s tím, že Aldis státu za předchozí užívání pozemků zaplatil v letech 2019 a 2020 celkem 43 milionů korun.

Již v rozpočtu města vyčleněných 7,9 milionu korun by si mělo město podle Marka nechat v rezervě na podporu společnosti. Aldis podle něj čekají investice například do vzduchotechniky či střechy. Aldis by pod městem mohl podle Marka přejít na jiný provizní model, kdy by sám mohl být pořadatelem akcí a ne pouze pronajímatelem prostor.

Aldis disponuje jedním z největších sálů v Česku s kapacitou až 1500 míst. V jeho sálech, saloncích a studiích se konají kongresy, konference, výstavy, koncerty, plesy, celková kapacita objektu přesahuje 2500 lidí.

V roce 2021 měl Aldis výnosy 28,2 milionu korun a kvůli covidovým omezením vykázal ztrátu 5,2 milionu korun. “Významnou část výnosů společnosti tvořily v letech 2020 a 2021 státní podpory z programů Antivirus. V posledním předcovidovém roce 2019 tržby Aldisu byly přes 41 milionů korun,” řekl ředitel Aldisu Tomáš Faltus.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button