Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Extremadura, nejméně známá oblast Španělska

V západním cípu, u hranic s Portugalskem a bez přístupu k moři, leží úžasná autonomní oblast zvaná Extremadura. Proč úžasná? Především proto, že je to kraj nepolíbený masovou turistikou. Za druhé pak proto, že nabízí kromě památek, které zde nikdo nečeká, také nádhernou přírodu. 

Cáceres / Foto: ©-Extremadura Tourist Board

Extremadura je svět pradávných iberských a keltských kmenů, které zde na poloostrově přebývaly. Je to svět Římanů, kteří zde vybudovali svoje vojenské základny. Svět středověkých rytířů a především svět dobyvatelů, kteří, ač odtud měli k moři daleko, vydali se na ně s cílem objevit nový život a zbohatnout. Tady se narodili velcí a slavní dobyvatelé, jako byli Pizarro nebo Cortéz.

Extremadura, to je především úžasná panenská příroda a památky jako římská Mérida a středověké Cáceres nebo neomudéjarský klášter Guadalupe ukrytý v horách a klášter Yuste, poslední útočiště velkého španělské krále a císaře Evropy Karla V.

Řeka Duero / Foto: ©-Extremadura-Tourist-Board.jpg

Název oblasti Extremadura vybízí k hraní si se slovy. Extremní a dura, tedy tvrdý. Tak takový byl tento kraj zcela jistě v dobách velkých cest za Eldoradem, říší plnou zlata. Stovky lidí odtud odcházely, a někde to vypadá, jako by to bylo včera. Například takové Cáceres. To není město omračující velkými paláci či hradem, neotřelou moderní architekturou nebo technickými zázraky z římské doby, například akvaduktem. Naopak. Cáceres je množství nenápadných kamenných domů, které dohromady tvoří úžasný, středověký, zcela neporušený celek.

Guadalupe / Foto: ©-Extremadura-Tourist-Board

Pouhé dvě hodiny jízdy autem ze Sevilly se nachází jiné město, které se vyjímá na seznamu UNESCO, a sice Mérida. Toto extremadurské město se nemůže pyšnit svojí velikostí. Zato z každého centimetru jeho dláždění sálá stopa po Římanech. Ti město založili v roce 25 př. n. l. pro své dvě legie vysloužilých vojáků, které na poloostrově statečně bojovaly proti severským kmenům, a dali mu název Augusta Mérita podle tehdejšího římského císaře. Kde jinde než na březích řeky, které později Arabové dali název Guadiana, se opevnili a vystavěli stavby, které potřebovali ke svému životu jako ryba vodu. Divadlo, amfiteátr, lázně a most, který patří mezi nejdelší dochované římské mosty v Evropě. Akvadukt Los Milagros v Méridě je svým způsobem ojedinělý. Je vystavěn z obrovských žulových kamenů prokládaných cihlami. Ty mu propůjčují nevídanou barevnost. Místní akvadukt natolik obdivovali, že ho označili za akvadukt zázraků.

Jerte / Foto: ©-Extremadura-Tourist-Board

Jednou z nejzajímavějších pěších túr v rámci Španělska je trasa po stopách císaře a španělského krále Karla V., který odešel do tohoto kraje, aby zde v klidu dožil poslední roky svého života. Trasa dlouhá dvacet sedm kilometrů prochází nejkrásnějšími údolími, která na jaře zbělají pod záplavou milionů třešňových okvětních lístků.  Slavnost třešní je jednou z největších oslav jara ve Španělsku. Trasa končí v  klášteře Yuste nedaleko Cáceres. Zdaleka po ní nechodí tolik poutníků jako po trase Svatojakubské, ale nejvíce frekventovaná je kolem pátého února, kdy se připomíná příjezd slavného císaře a krále v roce 1555.

Více na: Extremadura: what to see The best tourism plans | spain.info in english

Chcete-li se dozvědět něco více o této oblasti, přijďte 13. listopadu 2021 na festival Obzory www.festivalobzory.cz  

 

Španělská centrála vás zve v rámci Festivalu na Happy hour s ochutnávkou španělské paelly a španělského vína. Paellu připraví kuchař Josef Kolařík, který letos postoupil do užšího finále soutěže Světového dne paelly ve Valencii https://festivalobzory.cz/program/paella-a-vinko-aneb-spanelske-happy-hour/

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button