Saská Kamenice neboli Chemnitz jako hlavní město evropské kultury. Padesát let Pohádkové stezky (nejen) bratří Grimmů. A 275. výročí úmrtí Johanna Sebastiana Bacha, jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob. Tohle jsou aktuální témata letní sezony Německé turistické centrály.

Podle uznávaných výzkumů je Německo druhou nejnavštěvovanější zemí Evropy po Španělsku. S více než 85 miliony noclehů za loňský rok a nárůstem o 7 % už téměř dorovnává předcovidovou éru. Pro zajímavost Čechům patří v počtu návštěvníků čtrnáctá příčka, loni opět s rekordním číslem 1,46 milionu. První tři země tvoří Nizozemsko, USA a Švýcarsko.

A jaké jsou tedy letošní taháky? Evropské město kultury Chemnitz, bývalý Karl-Marx-Stadt nebo přezdívaný saský Manchester, leží jen hodinku od českých hranic. Na úpatí Krušných hor v něm žije čtvrt milionu obyvatel, kteří se už pilně připravují na výjimečné události, třeba výstavu Edvarda Muncha či umělecký festival Begegungen. Region se vyznačuje vysokou hustotou středověkých, renesančních a barokních hradů – třeba Rabenstein je nejmenším v celém Německu. Stejně jako divadelních, hudebních a uměleckých sbírek (nebo cyklistických stezek). Čtvrť Kassberg patří k největším secesním v celé zemi, za pozornost stojí Roter Turm ze 12. století. Vynalezen zde byl třeba bandoneon, unikátní knoflíková harmonika. Pocházejí odtud slavná krasobruslařka Katarina Wittová nebo fotbalista Michael Ballack. A v září sem z Ústí nad Labem zamíří „veřejný“ peloton cyklistů pod hlavičkou Závodu míru.

Proslulá Německá pohádková stezka neboli Deutsche Märchenstrasse vede 600 km z Hanau, rodiště bratří Wilhelma a Jacoba Grimmů, až k sousoší muzikantů do Brém. Na její trase, kterou lze absolvovat i na kole, narazíte na stopy až dvou set pohádek. Navštívit můžete třeba Hammeln, místo proslulého Krysaře. Anebo Alsfeld, jehož sedm set let staré hrázděné domy natřené červeně inspirovaly, ano, správně, Červenou Karkulku. Na zámku Sababurgu spala Šípková Růženka, věž Trendelburg posloužila jako předloha k příběhu o Locice.

A hudební titán Johann Sebastian Bach? Narodil se v Eisenachu, na území pozdější NDR, pod hradem Wartburgem. On sám prý nerad cestoval, přesto vystřídal řadu působišť. Třicet let pracoval v Lipsku, které se stane centrem oslav jeho výročí s výstavou Milníky bachovských výzkumů i festivalem Transformace (12.–22. 6. 2025). Vydat se za barokním skladatelem můžete i do Arnstadtu, Lüneburgu, Ohrdrufu, Köthenu, Hamburku nebo Weimaru. Řada koncertů proběhne i v Drážďanech. Kalendář akcí, spojených s jeho jménem, nabízí v tomto roce 174 položek!
Pro cesty do Německa se můžete naladit i v Praze. V Hergetově cihelně proběhne 17. 6. 2025 připomínka třicetiletého partnerství metropolí Prahy a Berlína, kde si letos připomenou 200 let oblíbeného Muzejního ostrova.
Více informací najdete na www.germany.travel
Tomáš Nohejl