DopravaEurowingsKam jet?NovinkyZahraničí

Egypt: kolébka civilizace s Eurowings

Starověký Egypt je zajímavý díky svým nesčetným památkám (pyramidy v Sakkáře, Dahšúru, Abúsíru, Gíze a Lištu, Amonův chrám v Karnaku, chrámový komplex v Luxoru, hrobky v Údolí králů, Ramesseum a mnohé další), které přečkaly staletí a jsou pro dnešní generaci mlčenlivými svědky časů dávno minulých. Oblíbená africká destinace láká na starověké památky, bohatý podmořský život, sladké nicnedělání při slunění na plážích, luxusní hotely nadnárodních řetězců a další nesčetné aktivity na souši i na moři.

Foto: Pixabay

Víte, že…

  1. Přes tisíc let byla hlavním městem Káhira. Dnes ale vzniká úplně nové hlavní město. Staví se zhruba 45 kilometrů od toho původního, jméno zatím není jasné. Cílem je utéct přelidněnosti, dopravním zácpám a smogu. V roce 2030 se sem přestěhuje vláda a s ní také pět milionů obyvatel.
  2. Socha Svobody, jeden z nejslavnějších symbolů New Yorku, měla původně stát na úplně jiném kontinentě a měla být úplně jiného vyznání. Její autor Frédéric Auguste Bartholdi se během cest po Blízkém východě nadchnul do staré egyptské kultury a místo hrdé římské bohyně toužil vytvořit muslimskou ženu v závoji, která by hlídala tehdy nově vznikající Suezský průplav. Tehdejší vládce Egypta na sochu ale nakonec nenašel prostředky, a tak ji její autor nakonec nabídl Američanům.
  3. Dlouhá staletí tu byla kočka považována za posvátné zvíře. Věřilo se, že pokud v domácnosti žije kočka, přinese to rodině štěstí. Když kočka zemřela, Egypťané si jako výraz smutku holili obočí. Pokud by náhodou nějaký Egypťan kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.
  4. Kdybyste rozmotali jednu ze slavných egyptských mumií, délka použitých bandáží by přesáhla jeden a půl kilometru.
  5. Křesťanství bylo hlavním náboženstvím v Egyptě mezi čtvrtým a šestým stoletím.
  6. Nejstarší šaty na světě byly nalezeny v Egyptě a jsou staré 5000 let.
  7. První plachetnice byly vynalezeny v Egyptě.
  8. Tradice výměny snubních prstenců se datuje do starodávných egyptských časů.
  9. Státní znak Egypta je tvořen tzv. Saladinovým orlem, který se v současné podobě používá od roku 1984. Kresba je inspirována sochou na zdi jedné z káhirských budov (Káhirské citadely), kterou údajně nechal postavit sultán Saladin (1138–1193).
  10. V mnoha starobylých egyptských hrobech byly nalezeny toalety.
Foto: Pixabay

Tip: Obří akvárium a zároveň muzeum mořské biologie najdete v oblíbeném letovisku Hurghada. Kromě samotného akvária, které se může pochlubit zhruba 4 000 000 litry vody a více než stovkou zvířat, se projdete i uměle vytvořeným deštným pralesem, odpočinout si můžete ve venkovním stanu s občerstvením a menší dítka jistě potěší přítomnost mini zoo s gekony, pštrosy, velbloudy nebo krokodýly.

Více o letech nejenom do Egypta s Eurowings najdete na www.eurowings.com

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button