CestovkyNovinkyPojišťovny

DER Touristik Eastern Europe vyřešila pojištění proti úpadku bankovní zárukou

Skupina DER Touristik Eastern Europe, pod kterou patří například cestovní kancelář Fischer nebo Exim Tours, vyřešila pojištění proti úpadku na další období bankovní zárukou.
Foto: Pixabay

Současná smlouva s pojišťovnou jí vyprší na konci září. Z hlediska ceny pojistky se DER Touristik dostala na stejnou úroveň jako v roce 2019. Je to mimo jiné pozitivní zpráva pro klienty, protože i cena pojištění se promítá do konečné ceny zájezdu, řekl mluvčí Fischer Group Jan Bezděk. Získat pojištění proti úpadku, které je pro činnost CK vyžadováno zákonem, je náročnější než dříve. Pojišťovny a jejich zajistitelé nemohou podle České asociace pojišťoven rezignovat na hodnocení rizika, což vede k tomu, že se některým CK nemusí podařit na trhu získat pojištění, uvedla mluvčí asociace Veronika Nová.

Pojištění proti úpadku pro cestovní kanceláře se pro pojišťovny stalo podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže rizikovým produktem po bankrotu britské CK Thomas Cook v roce 2019. Zajistitelé tím vyčerpali podle něj velké množství peněz. Navíc v důsledku pandemie koronaviru se podle Nové výrazně zhoršilo finanční zdraví CK.

U zajištění proti úpadku existuje podle Nové značný systémový problém, kdy pojišťovny samy o sobě nemohou pokrýt celá reálná rizika. “Některé pojistky velkých cestovních kanceláří jsou řádově mnohasetmilionové a musejí se o rizika i z pohledu legislativy a evropských pravidel dělit s mezinárodními zajistiteli,” řekla. Řada mezinárodních zajistitelů podle Nové už oznámila, že trh opustí. Pojišťovny se tak podle ní mohou dostat do situace, kdy bude téměř nemožné některé CK pojišťovat.

“To, že jsme jako jediní na českém trhu získali bankovní záruku, vítáme i z toho důvodu, že se tím uvolní pojistná kapacita pro ostatní cestovní kanceláře na českém trhu,” uvedl Bezděk. Nová to nevylučuje, je to podle ní ale jen zlomek pojistné kapacity, kterou trh ztratil odchodem některých zajistitelů z tohoto segmentu pojištění.

Česká bankovní asociace nemá údaje o počtu bankovních záruk vystavených pro případ úpadku CK, řekla za asociaci Markéta Dvořáčková. “Každá jednotlivá banka, je-li požádána o vystavení bankovní záruky podle zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, je z hlediska obecných obezřetnostních pravidel povinna řádně posoudit a vyhodnotit okolnosti žádosti a samozřejmě i náležitým způsobem analyzovat a zohlednit ekonomickou situaci žadatele v kontextu výše požadované záruky,” uvedla. Tento proces u CK se podle ní neliší od žadatelů z jiných oborů.

Vláda na začátku roku schválila na pomoc CK se získáním pojištění proti krachu program COVID Záruka CK, otevřen je do konce roku. “Cestovní kanceláře mohou vedle pojištění záruky pro případ úpadku sjednávat také bankovní záruky. Do budoucna ministerstvo zvažuje různé varianty včetně změny stávajícího garančního fondu,” řekl dříve mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button