Delfíni, krávy nebo žirafy? Jak si představují luxusní dovolenou děti…
I s dětmi se dá cestovat a trávit dovolenou bez masového šílenství, devastujícího švitoření, zkrátka bez stresu a – luxusně. A není to jen otázka rozpočtu, spíš nápadu, přístupu a produkce. Nabízíme tři tipy.

Klasická destinace, nevídané možnosti

Z terasy zdejší vyhlášené rybí restaurace se poštěstí vidět i delfíny. Špice poloostrova v Jaderském moři kousek nad chorvatským Zadarem patří uzavřenému resortu Falkensteiner Punta Skala. Ten nabízí několik samostatných jednotek – nejnovější pětihvězdičkové Luxury Villas, to je skutečně nejvyšší třída. Očekávání nezklamou ale ani hotelová dvojčata – adults only Iadera a naopak rodinná Diadora. Krom vlastního bydlení můžete společně využívat bohatého zázemí celého areálu.

Nádherné nikdy nepřeplněné pláže, ať už s pískem nebo na skále. Bazény s osvěžující i teplou vodou a rozlehlý saunový svět a wellness s širokou paletou služeb. Rozkládá se na ploše celkem 7000 metrů čtverečných. VIP služby v dětském BabyLandu. Dále 14 restaurací různého typu včetně už zmíněné rybí Bracery s michelinským kuchařem Paulem Ivićem.

A pak především sportovní kapacity Fortis clubu, pokrývajících pětadvacet odvětví včetně aktuálně módního padelu včetně špičkového trenérského vedení. Na zdejších tenisových kurtech dával lekce i český šampion Karel Nováček, jezdí sem Novak Djoković. Fotbalové zázemí využívají k přípravě i bundesligové týmy v čele s Hannoverem. A kdyby to vám/vašim dětem náhodou nestačilo, k dispozici je i bezvadně vybavená počítačová herna.

Jistě, dá se vyrazit na výlet i za brány do „normálního“ světa. Jen kousek odtud na 48 metrů vysokém kopci se rozprostírá vinice krále Krešmira z 12. století. Nyní produkuje až 200 000 listrů vína za rok. Anebo o kus dál v Ninu, romantickém starobylém městečku s nejmenší katedrálou na světě, můžete objevit tajemství zdejší saliny, kaskády lagun, kde z moře získávali sůl už staří Římani. Ti ji používali jako platidlo. Teď si tady kupte třeba hořkou čokoládu s květy soli. Na kole pak snadno dojedete po pobřeží na druhou stranu až do Zadaru.
V jednoduchosti je… největší komfort

Druhou zcela odlišnou alternativou jsou apartmány Naturoase Stegerhof v Trudenu. Tady září především prostředí, pokud ho dokážete a chcete ocenit. Obec s hrstkou obyvatel leží ve výšce 1127 metrů nad mořem pod hraničním hřebenem severoitalských provincií Jižního Tyrolska a Trentina. Průzračný vzduch národního parku s hlubokými lesy, rašeliništi i vzácnými druhy včel, mloků či dudků. Na dosah skalní atol Latemar a další útvary Dolomit, kulturního dědictví UNESCO a nejkrásnější architektury na světě, jak je nazval Le Corbusier.

Apartmány vybudovala rodina Businova v půvabném stavení z 18. století na konci strmé dlážděné a uzoučké uličky. Kamenné zdi uchovají příjemný chlad i v létě, vůně dřeva v designově vyladěných interiérech zklidní smysly – jako by se tu zastavil čas. Nebo aspoň zpomalil… A ta snídaně dole ve stube s výhledem. Sýry, šunka, špek, jogurty, marmelády, jahodový shake, mošty, voda, čaj nebo káva. „Jen pro pečivo chodím tady do obchodu,“ omlouvá se paní Walli.

V čisté jednoduchosti se ukrývá jinde přes veškerou snahu nedosažitelná krása a harmonie. K tomu bazén na plošině s výhledem na okolní hory! „Čistá voda, vymysleli jsme počítačový program cirkulace, který ji udrží čerstvou bez jediného zrnka chemie. Ale byla to fuška,“ ukazuje Martin Busin. I v létě vám pustí saunu, v zimě mají na zahradě vířivku, dole v suterénu sennou lázeň. O kus dál má hospodářskou budovu, takže si můžete užít i psychoterapii se zvířaty. Viděli už vaše děti živou krávu a dojení mléka? Celý areál patří do sdružení Roter Hahn, nabízející ubytování na farmách s vysokým standardem.

Stegerhof má ten nejvyšší – svědčí o tom pět kachniček (namísto hotelových hvězd) v hodnocení. Pokud by se vám i tady snad zachtělo luxusu spíše okázalého, stačí sjet autem půlhodinky dolů do Bolzana, jihotyrolské metropole, nabízející vybrané restaurace i vinotéky. Jistě ne omylem získalo Bolzano již řadu ocenění pro nejlepší místo na život, nejen tady v Itálii.
Na safari do Keni. Žádný reel, ale realita

Až vám bude objetí matičky Evropy malé, vydejte se třeba… na safari do Afriky. Do Keni, do stínu Kilimanžára a za divokou zvěří, o tom ještě donedávna snil každý kluk a možná i holka. A teď v čase počítačů a mobilů je tam jistě blíž. Autentický zážitek však žádný reel nenahradí.

Nadechnete se afrického vzduchu, usednete do terénního auta a život získává jiný rozměr. Ale nejsme už v časech Emila Holuba, žádný strach o zázemí. Bydlí se v komfortních lodžiích se skvělým jídlem, k dispozici bývají bazény, to se dětem náročnější program hnedle lépe zvládá. Na safari s vámi vyráží zkušený český průvodce. A na závěr výletu čeká ještě pár dní přímo u moře v neokázalém čtyřhvězdičkovém Diani Sea Resortu.

Národní park Amboseli patří k nejmenším ve východní Africe, zdejší mokřady milují sloni a buvoli. Tsavo West nabízí vizuálně pestrou krajinu, návštěvu pramenů Mzima Springs a díky vzrostlé buši i hodně ptáků. Ve druhé části Tsavo East zase na rozlehlých pláních a v savaně potkáte lví rodinky, ale i méně obvyklá zvířata jako šakali, antilopu žirafí, červené slony či somálské pštrosy.

„Tohle je nejoblíbenější destinace na safari pro rodiny. Individualizujeme mírně program po dohodě s rodiči. Pro čtyři lidi, například dva rodiče a dvě děti zajistíme auto jenom pro sebe a můžeme i upravit detaily. Dá se i vybrat z hotelů u moře pro závěr pobytu,“ říká Jan Papež z CK Marco Polo, která tyto výpravy organizuje. A v září se chystá i na 6 parků, kde zažijete navíc plavbu lodí po jezeře Naivasha nebo stopování žiraf. Jezdí se i do Tanzanie, přidat se dá pláž na Zanzibaru. Jak je libo, představivosti se meze nekladou.
Newsroom TTG