Data & studieNovinky

CzechTourism: Turisté ze sousedních zemí jsou pro ČR klíčoví

Turisté ze sousedních států jsou klíčoví pro všechny regiony České republiky. Mnoho z nich přijíždí opakovaně, navštěvuje proto i méně známá místa. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří třetinu všech zahraničních hostů, uvedl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

 

Foto: Elephotos, Shutterstock

 

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by se hranice se sousedními státy měly otevřít od července. Z Německa podle Jana Hergeta do České republiky přijíždí ročně přes dva miliony turistů, z Rakouska, Polska a Slovenska dalších 1,7 milionu. “Jsou žádanými klienty také proto, že Česko poměrně dobře znají a navštěvují i méně známé destinace. Častěji také tráví dovolenou v Česku aktivně, vyhledávají pobyty v přírodě a českou gastronomii,” uvedl Herget.

Českou republiku podle reportu tourdata Institutu turismu agentury CzechTourism už navštívily tři čtvrtiny Němců, více než polovina chce přijet znovu. Nejvíce lidí přijíždí ze Saska a Bavorska. V ČR loni přenocovalo přes 60 procent Němců, zhruba 38 procent německých turistů přijelo na výlet. Ti, kteří zde přespali, utratili za den průměrně 1200 korun, výletník přes 3000 korun. Autem přijelo 85 procent Němců, 45 procent z nich přicestovalo s partnerem, 19 procent s rodinou. Němce v ČR nejvíce lákají památky a regionální turistika.

Českou republiku navštívilo 37 procent Poláků, nejčastěji přijíždějí lidé ve věku 35 až 44 let, zejména rodiny s dětmi. Při návštěvě ČR tu loni přespalo kolem 60 procent Poláků, zbytek přijel na výlet. Při pobytu zde polský výletník utratil průměrně 1800 korun, turista 1300 korun.

Z Rakušanů v tuzemsku byla polovina populace, třetina v posledních pěti letech. Nejčastěji jezdí do Prahy a okolí, ale výlety tráví i v příhraničních oblastech. Jeden den strávilo loni v ČR 36 procent rakouských turistů, většina zvolila vícedenní pobyt. Výletník průměrně utratil 2600 korun, turista 1300 korun.

Ze Slovenska do České republiky přijede několikrát za rok zhruba 60 procent turistů, necelá třetina přijíždí navštívit příbuzné a známé. Pro cestu volí přibližně desetina Slováků vlak. Průměrně tu při pobytu za den utratí kolem 1000 korun.

Tuzemské hotely a další ubytovací zařízení se budou moci podle vládního harmonogramu otevřít od 25. května. Jednání o otevření hranic je podle Petříčka nejdále se Slovenskem a Rakouskem, nejsložitější bude s Polskem. V Německu bude záviset na vývoji tamní epidemiologické situace, uvedl na konci minulého týdne.

Zahraniční hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v roce 2019:

Země Počet hostů Průměrný počet nocí
Německo 2 075 460 2,9
Slovensko 749 631 2
Polsko 671 857 2,1
Rakousko 285 457 1,9

Zdroj: ČSÚ

 

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button