CzechTourism chce turisty dostat z Prahy do regionů, kam zatím příliš nejezdí
Kvůli covidu v Česku chyběli letos třetím rokem turisté z asijských zemí, částečně i ze severní Ameriky a nově i z Ruska. Jde zhruba o pětinový pokles, z 11 milionů chybějí dva miliony. Příčinou je to, že buď nedostali víza, nebo v jejich zemích byla tvrdá covidová opatření, která jim nedovolovala vycestovat. “Kvůli covidu se změnila i struktura aerolinek, byla zrušena řada přímých linek. Z Kanady jsme měli dvě, z Toronta a Montrealu. Z USA byly tři, dnes funguje jedna sezonní. Proto s pražským letištěm pracujeme na obnově těchto linek. Usilujeme o to, aby k nám mohli přímými lety cestovat ti nejbonitnější turisté, tedy z Asie, Blízkého východu a Severní Ameriky,” řekl Herget.
CzechTourism propaguje regiony a méně známá místa, aby opět nebyla přeplněná Praha, kam mířilo 70 procent zahraničních turistů, či Český Krumlov a Karlovy Vary. Zmíněná města propagaci nepotřebují. “Když se podíváme na Vysočinu, Pardubický či Zlínský kraj, tak zjistíme, že tam jezdí převážně tuzemští turisté, nejvýše z okolních zemí,” poznamenal Herget.
Covid podle Hergeta určil také některé nové trendy v turismu. Na jedné straně se podařilo řadu věcí digitalizovat, výrazně se demokratizoval přístup k informacím a lidé si mohou u cestovních kanceláří online dohledat veškeré informace a nakoupit si téměř veškeré služby. “Na druhou stranu se chce řada lidí naopak svěřit cestovní kanceláři, protože si koupili v době covidu letenky a hotel a pak měsíce trávili tím, aby dostali své peníze zpět,” řekl Herget.
Výrazně se také zkrátil předstih, s jakým si lidé kupují dovolenou. Pro podnikatele je to zvýšení nejistoty. “Když si lidé museli vyřídit víza, museli plánovat s větším předstihem. Dnes tvoří větší část než dříve turisté z tuzemska nebo ze států, z nichž víza do Česka nepotřebují,” řekl Herget.
Prohloubil se také trend udržitelné turistiky. Mnohem více lidí jezdí vlakem, v Evropě vznikla řada mezinárodních nočních linek. Více lidí také vyhledává agroturistiku, turistiku spojenou s venkovem. Lidé vyhledávají glamping, který spojuje ubytování v přírodě, které je však stylové a komfortní. “Ve Slovinsku už je takových možností mnoho, v Česku zatím ne, ale postupně se k tomu propracujeme,” uvedl Herget.
Newsroom TTG / ČTK