Kam jet?KulturaMěsta & regiony ČRNovinky

Cyrilometodějská stezka zve na novou atraktivitu – klenotnici Velké Moravy v Modré

V Archeoskanzenu v Modré u Velehradu byla otevřena Klenotnice Velké Moravy vystavěná za téměř 70 milionů korun.

Foto: Zlínský kraj

Má podobu podzemního panteonu, do kterého proniká denní světlo jen zvoničkou, jež je vidět na povrchu. Vystaveny jsou zde v neprůstřelných vitrínách a pod nejpřísnějším bezpečnostním systémem nejvzácnější originály nebo vědecké kopie předmětů z hrobů na našem území, například z Uherského Hradiště-Sadů, Starého Města, Modré, Mikulčic či Pohanska u Břeclavi. Tato událost se konala při příležitosti 20. výročí zahájení provozu Archeoskanzenu.

Foto: Zlínský kraj

„Otevření nové expozice v Modré ukazující vzácné dědictví z 9. století za doprovodu chorálů a písní v podání Hradišťanu bylo mimořádným zážitkem. Chrám úcty k umění našich velkomoravských předků, kde lze vidět, čím disponovaly tehdejší elity, doporučuji všem k návštěvě. Cyrilometodějská stezka tím získala ve svém centrálním území v České republice ten nejkrásnější klenot. Očekáváme tak nejen další propagaci stezky, ale také zvýšení počtu návštěvníků a turistů na našem území. Děkuji všem, kteří se na vzniku Klenotnice podíleli,“ řekl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub.

Záměr výstavby Klenotnice byl iniciován v roce 2018 starostou obce Modrá Miroslavem Kováříkem, autorem myšlenky a architektonického návrhu. „Lokalita skanzenu je třetím nejnavštěvovanějším místem Zlínského kraje a poptávka po zhlédnutí originálních exponátů byla stále vyšší. Tak jsme se s generálním ředitelem Moravského zemského muzea Jiřím Mitáčkem shodli, že chceme veřejnosti cennosti Velké Moravy ukázat,“ vysvětluje Miroslav Kovářík.

Foto: Zlínský kraj

Pilotní výstava nese název Elity Velké Moravy. „Jsou zde prezentovány skvostné, nezřídka jedinečné archeologické nálezy z pohřebišť centrálních velkomoravských hradišť, které bývají spojovány s představiteli nejvyšších společenských vrstev raně středověké Moravy – knížaty, velmoži a členy jejich rodin,“ odhaluje doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., vědecký pracovník Moravského zemského muzea, tvůrce námětu, libreta a scénáře výstavy. „Hypotetická hmotová ztvárnění naznačující podobu členů vládnoucí rodiny Mojmírovců jsou pak symbolicky zasazena do panoramatických scén v nikách, kde zachycují důležité momenty vzniku a existence moravského státu v průběhu 9. století,“ dodává Galuška. Nedílnou součástí je rovněž hyperrealistická antropologická rekonstrukce velkomoravského velmože zhotovená na bázi lebky nalezené v Uherském Hradišti-Sadech, vytvořená v Laboratoři antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea.

Výstava je dílem Moravského zemského muzea ve spolupráci s obcí Modrá, Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, v. v. i., Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity – Ústavem archeologie a muzeologie a Archeologickým ústavem SAV v Nitře.

Prohlídky Klenotnice Velké Moravy budou realizovány po skupinách do 25 osob, vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka je v 16.00 hod. Doporučeny jsou rezervace předem na tel. +420 572 501 823.

Ing. Martina Janochová, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje

www.cyril-methodius.cz

 

Ukázat další

Související články

Back to top button