ČUCR: Vláda má snahu odškodnit co nejméně firem
“Zatímco v roce 2020 byly jednotlivé zavřené obory kastovány a některé dostaly od státu více podpory, některé méně a některé vůbec nic, právě schválená verze 2021 sice už není v tomto smyslu diskriminační, zato každá z postižených firem dostane mnohem méně,” uvedl viceprezident ČUCR Martin Plachý.
Zásadním problémem podle prezidenta ČUCR Viliama Siveka je, že podmínkou vstupu do programů je propad tržeb alespoň o 50 procent. Evropská unie přitom připouští pokles o 30 procent, což podle Siveka praktikuje i většina členských států. “Vláda tím řekla všem firmám, které se snažily udržet co nejvíce nad vodou a přece jen něco utržily, že to bylo marné. Podpora je jen pro toho, kdo se nesnažil dost,” řekl.
Program COVID 2021 podle ČUCR významně snižuje náhrady pro podnikatele, kteří jsou v nájmu. Dosud totiž mohli k příspěvkům na zaměstnance využívat i program COVID – nájemné.
U COVID – Nepokryté náklady ČUCR ocenila, že je program postaven na možném limitu čerpání až deset milionů eur. O podporu tak budou moci žádat i větší firmy. Tento režim však podle ČUCR vláda použila až po roce trvání pandemie. Dalším problémem pak je, že stát bude kompenzovat jen 60 procent nákladů, i když evropská pravidla připouštějí 70 procent a u mikropodniků 90 procent.
V důsledku pandemie podle ČUCR mnoho podniků v cestovním ruchu skončilo, další jsou na pokraji konce, protože nemají již žádné rezervy a žijí v dluhové pasti. Firmám, které krizi přečkají, nezbude podle Siveka nic jiného než se u soudů domáhat odškodnění za ztráty, které nezavinily. Otázkou na vládu, poslance a senátory tak podle ČUCR je, zda by nebylo lepší, aby stát firmám uhradil 100 procent přímých nákladů, jak to kabinet několikrát slíbil.
Newsroom TTG / ČTK