Novinky

ČR vyřadí Španělsko od 24. srpna ze seznamu bezpečných zemí

 
Česko vyřadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů od 24. srpna ze seznamu bezpečných zemí. Čeští turisté tak při návratu ze země po tomto datu budou muset předložit negativní test na covid-19, nebo jít do karantény. Stejná pravidla budou platit i pro cizince, kteří ze Španělska přicestují do Česka. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví.
 
Foto: Pixabay

Turisté, kteří od 24. srpna přiletí ze Španělska, se podle ministerstva budou muset bezprostředně po návratu telefonicky ohlásit na krajské hygienické stanici příslušné k místu jejich bydliště. Následně budou muset absolvovat test na covid-19, který si sami zaplatí, a o výsledku hygieniky informovat do 72 hodin od vstupu na české území.

„Do té doby jsou tyto osoby povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Omezený je také jejich volný pohyb,“ uvedlo ministerstvo. „Neplatí ale, že by osoby vracející se ze Španělska nemohly využívat hromadnou dopravu a taxi službu,“ napsalo v tiskové zprávě.

Pokud lidé test po návratu nepodstoupí, čeká je dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají pouze lidé, kteří ve Španělsku strávili méně než 12 hodin, a děti do pěti let. Tyto osoby podle ministerstva zdravotnictví test po návratu ze země absolvovat nemusejí a karanténa je nečeká. Ze zemí Evropské unie zůstává mezi rizikovými státy také Rumunsko, kde při návratu platí stejné podmínky jako při cestě ze Španělska. U ostatních zemí pro turisty žádná omezení neplatí.

Od 17. srpna se také změní seznam zemí, u jejichž občanů pracujících v Česku budou muset zaměstnavatelé zajišťovat testování. Nově bude povinnost platit pro pracovníky z Belgie a Malty, stejně jako v předchozích týdnech budou muset zaměstnavatelé testovat i občany Bulharska, Lucemburska a Španělska. Naopak pro pracovníky z Portugalska a Švédska už nebude od pondělí testování povinné.

Ministerstvo zdravotnictví také zopakovalo doporučení, aby se lidé v přímořských oblastech vyhýbali barům, restauracím a nočním podnikům, udržovali dvoumetrovou vzdálenost od cizích lidí, užívali roušky v hromadné dopravě a dbali na zvýšenou hygienu rukou.

Newsroom TTG/ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button