Chorvatský cestovní ruch v prvních šesti měsících vykazuje čtyřprocentní růst přenocování i příjezdů
Podle prvních údajů systému eVisitor se v Chorvatsku v průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku uskutečnilo 7,5 milionu příjezdů a 29,3 milionu přenocování, což představuje meziroční nárůst o 4 %. Z toho se 27 milionů přenocování realizovalo přímo na jaderském pobřeží, které takto zaznamenává růst o 4 %, ve vnitrozemském Chorvatsku bylo uskutečněno 1,1 milionu přenocování, tj. nárůst o 1 % a v hlavním městě Záhřebu s dvouprocentním nárůstem pak 1,2 milionu přenocování.

„Výsledky prvních šesti měsíců letošní turistické sezony nám jasně ukazují, jak moc je chorvatský cestovní ruch konkurenceschopný. Všechny údaje, od fyzických po finanční včetně realizovaných v rámci silniční, vzdušné a mořské dopravy, jsou v porovnání s loňským rokem v plusu. Zaznamenáváme více než 260 tisíc příjezdů a milion přenocování, letecká doprava pak vykazuje růst o 11 %, příjmy z cestovního ruchu zahraničních hostů jsou v porovnání se stejným obdobím roku 2024 vyšší o 54 milionů eur. Toto je první průběžný výsledek této turistické sezony odpovídající našim očekáváním a prognózám; jsme s ním spokojeni a je pro nás silným větrem do zad pro sezonu a posezonu,“ uvádí Tonči Glavina, ministr cestovního ruchu a sportu. Gratuluje zejména všem zúčastněným v turistickému sektoru, neboť bez jejich přispění by výsledky nemohly být ani zdaleka takto úspěšné. Zdůrazňuje také, že výsledky cestovního ruchu potvrzují i kvalitu strategických a legislativních rámců, které zavedla chorvatská vláda a které Chorvatsko každoročně silněji umisťují jako celoroční turistickou destinaci.
Pokud výsledky cestovního ruchu segmentujeme po župách, zjistíme, že v se průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku nejvíce přenocování uskutečnilo na Istrii (8,6 milionu přenocování, tj. růst o 2 %), ve Splitsko-dalmatské župě (5,2 milionu přenocování, tj. růst o 3 %) a v Kvarneru (4,7 milionu přenocování, tj. růst o 6 %). Za nimi následuje Zadarská župa (3,3 milionu přenocování, tj. růst o 3 %), Dubrovnicko-neretvanská župa (2,9 milionu přenocování, tj. růst o 3 %), Šibenicko-kninská župa (1,4 milionu přenocování, tj. růst o 7 %) a Licko-senjská župa (831 tisíc přenocování, tj. růst o 5 %). Z hlediska destinací se nejvíce přenocování v prvním polovině roku uskutečnilo v Dubrovníku, Rovinji, Záhřebu, Splitu, Poreči, Umagu a Zadaru.

„Uskutečněné výsledky ukazují, že Chorvatsko pokračuje v pozitivních trendech a potvrzuje svou pozici coby jedné z nejvyhledávanějších destinací ve Středomoří. Růst objemu cestovního ruchu je výsledkem společné práce celého turistického sektoru, od státních institucí a soukromého sektoru po místní turistická sdružení. Klíčovou roli měla i výrazná propagace naší země na mezinárodním trhu. Radost nám dělá zejména růst v předsezóně, což dokazuje, že naše snaha o rozvoj celoroční nabídky nese konkrétní výsledky. S pozitivními výsledky, dobrými trendy a optimismem vstupujeme do hlavní části turistické sezóny, na paměti máme ovšem i důležitost udržování rovnováhy mezi růstem a zachováním kvality turistického zážitku každého návštěvníka,“ dodává Kristjan Staničić, ředitel Chorvatského turistického sdružení.
Na poli jednotlivých trhů v průběhu prvních šesti měsíců nejvíce přenocování uskutečnili návštěvníci z Německa (5,8 milionu přenocování, tj. růst o 2 %), Chorvatska (4 miliony, tj. růst o 11 %), Slovinska (2,8 milionu přenocování, tj. růst o 5 %) a Rakouska (2,7 milionu přenocování, tj. růst o 4 %). Rozdělení dle druhu ubytování ukazuje, že se nejvíce přenocování uskutečnilo v hotelech (9,5 milionu přenocování, tj. růst o 3 %), soukromém ubytování (8,5 milionu přenocování, tj. růst o 5 %) a v kempech (5,6 milionu přenocování, tj. růst o 3 %).
V samotném měsíci červnu se v Chorvatku uskutečnilo 3,3 milionu příjezdů a 16,2 milionu přenocování, což ve srovnání s loňským červnem představuje růst o 9 % u příjezdů a o 12 % u přenocování. Do Chorvatska v červnu nejvíce mířili turisté z Německa (4 miliony přenocování, tj. růst o 48 %), Chorvatska (1,6 milionu přenocování, tj. růst o 11 %), Slovinska (1,5 milionu přenocování, tj. růst o 11 %) a Rakouska (1,4 milionu přenocování, tj. růst o 11%).
Český trh letos vykazuje obdobnou sílu jako i v loňském roce. Česká republika se umístila na 6. místě nejvýznamnějších výjezdových trhů. V segmentu nautiky se čeští turisté umisťují na třetím příčce, ihned za Němci a Rakušany. Nejčastěji jejich cesty směřovaly na Istrii, do Splitsko-dalmatské a Zadarské župy. Mezi jednotlivým destinacemi pak nejčastěji cestovali do Biogradu na Moru, Poreče a Umagu.
Newsroom TTG