DopravaMěsta & regiony ČRNovinkyPojišťovnyZahraničí

Cestujících z ČR do zahraničí po dvou letech ovlivněných covidem výrazně přibylo

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií covid-19 přibývá. Pražské letiště v období od června do konce října odbavilo dvě třetiny počtu cestujících v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy posledním předcovidovým. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě je na 87 procentech provozu a poslednímu předcovidovému roku se přibližuje i brněnské letiště. Vyplývá to z aktuální zprávy ERV Evropské pojišťovny.
Foto: Letiště Praha

Letištěm Václava Havla v Praze prošlo letos od června do října šest milionů cestujících, přičemž v roce 2019 to bylo ve stejném období 9,2 milionu. Jen za červen až srpen letos letištěm prošlo 3,85 milionu lidí. Letiště podle jeho mluvčí Kláry Diviškové vzhledem k současnému vývoji očekává, že za celý rok 2022 odbaví 10,7 milionu cestujících. To je zhruba o dva miliony více, než byl původní odhad. Divišková uvedla, že kvůli válce na Ukrajině letiště tento rok přišlo asi o 1,6 milionu pasažérů. V příštím roce letiště očekává 12,7 milionu odbavených cestujících. Kvůli covidovým uzávěrám minulý rok přes pražské letiště cestovalo asi 4,4 milionu lidí.

Foto: Letiště Ostrava

Letištěm Leoše Janáčka v Ostravě podle dnešní zprávy Evropské pojišťovny prošlo během letošního června až října 249 000 pasažérů. Proti roku 2019 bylo na 87 procentech provozu. Letiště Brno-Tuřany za celý rok 2019, který byl rekordním, odbavilo 544 000 cestujících, z nichž 376 000 využilo sezonní lety. Od začátku letošního roku do října pak letištěm prošlo 452 000 cestujících a na sezonní lety jich připadlo 372 000. „Dalo by se říct, že tuřanské letiště může slavit návrat k časům před příchodem pandemie koronaviru, a předpokládáme, že do konce roku překročíme číslo 460 000 odbavených pasažérů,“ uvedla mluvčí brněnského letiště Lucie Mareš Heřmanská.

Foto: Letiště Brno

Oproti letům 2020 a 2021 měli letos Češi i větší zájem o cestovní pojištění. Podle zprávy ERV Evropské pojišťovny byl počet škod o 71 procent vyšší než v roce 2019, nejvíce jich bylo v červnu. „Důvodem je i skutečnost, že během června jezdilo do zahraničí více starších lidí, jejichž zranění a léčení bývají náročnější,“ uvedl mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký. Dalším důvodem bylo větší zastoupení zájezdů do exotických zemí.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button