Zprávy

Cestovní kanceláře u nás zájezdy do Asie plošně neruší

Tuzemské cestovní kanceláře zatím kvůli šířícímu se koronaviru plošně neruší zájezdy do Asie. Většina jich ale odvolala cesty do Číny plánované v prvním pololetí.

Foto: Shutterstock

V současnosti navíc do odvolání platí zákaz přímých letů mezi Českou republikou a Čínou, o kterém rozhodla vláda. Jak sdělili zástupci cestovních kanceláří, na dalších místech situaci prostřednictvím svých partnerů denně sledují a informují klienty. Zájezdy do Vietnamu, Thajska a ostatních zemí v regionu chce podle plánu uskutečnit Delfín travel, jak uvedl za CK Martin Zeman. „V tuto chvíli riziko nákazy není vysoké a nemá vliv na pořádání našich zájezdů,“ dodal. Další prodej se ale podle něj téměř zastavil. Cesty neruší ani CK Simon-Tourist, přestože podle Veroniky Paulů z CK, mnoho klientů volá a ptá se na možnost storna. „Na všech zájezdech máme zaplacené zálohy v zahraničí u našich partnerů,“ dodala. Lidé tak mohou podle smluvních podmínek zájezd zrušit, ale budou se jich týkat stornopoplatky. Zatím podle Paulů ale cesty neruší.

Simon-Tourist pořádá také zaoceánské plavby. Na konci února je plánován odlet na plavbu Madagaskar-Seychely-Reunion-Mauricius. „Nyní, po událostech na výletní lodi Diamond Princess u Japonska, se klienti obávají vycestovat. Riziko nákazy koronavirem při návštěvě těchto míst je ale minimální. Navíc při vstupu na loď bude určitě účinný monitoring nastupujících,“ uvedla Paulů. Výletní loď Diamond Princess se zhruba 3600 lidmi je v Japonsku v karanténě. Agentura Kjódó informovala, že se na ní koronavirem nakazilo 64 lidí, testy podstoupilo asi 300 cestujících a členů posádky. Dalších přibližně sto lidí má příznaky možné nákazy koronavirem. Naopak úřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a 1800 členů posádky z výletní lodi World Dream, která v tomto městě musela kotvit více než čtyři dny.

Zájezdy do Číny zrušily na nejbližší měsíce China Tours, Firo-tour, CK Alvarez nebo Delfín travel. Simon-Tourist s odvoláním červnového zájezdu vyčkává. Podle Paulů ho stornovala asi polovina přihlášených.

„U Číny předpokládáme, že v letošním roce se již žádné zájezdy neuskuteční. Cestovní kanceláře, které organizují cesty do tohoto regionu, budou muset v letošním roce počítat nemalé ztráty. Těžko se to zatím odhaduje, bude hodně záležet na tom, jak rychle se podaří situaci dostat pod kontrolu a epidemii koronaviru zastavit,“ doplnil Martin Zeman z Delfín travel.

 

Newsroom TTG/ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button