Kam jet?Předpisy & regulaceŠpanělskoTOPZahraničí

Cestování do Španělska aneb jak se v tom vyznat

Jednotlivé evropské státy aktualizují svoje semafory neboli cestovatelské mapy každý týden v pátek s platností od následujícího pondělí. A tak podle českého cestovatelského semaforu patří od pondělí 26. července španělská pevnina a Baleárské ostrovy do tmavě červené skupiny, Kanárské ostrovy pak do skupiny červené.

Foto: Turespaña

Španělsko postupuje při rozlišování trochu jinak. Vyhlašuje seznam rizikových zemí, na které se vztahují klasické požadavky a podmínky pro vstup do země, tj. kompletní očkování nebo jeden ze dvou testů či potvrzení o prodělání nemoci. Od pondělí 26. 7. zařadilo Španělsko na seznam rizikových zemí i Českou republiku, avšak pouze Prahu!

Nicméně, naplánované cesty není třeba rušit. Prakticky již dnes každý, kdo se rozhodl cestovat do zahraničí letecky či jinak, je vybaven potřebnými potvrzeními, ideálně pak QR kódem o kompletním očkování.

Španělsko je však velká země a situace týkající se například návštěvy muzeí, sportování, noční otvírací doby apod. se může lišit podle dané autonomní oblasti. Každé pondělí se na stránkách španělské centrály pro cestovní ruch aktualizují informace ve speciální sekci Travel Safe, která má svojí záložku hned na homepage. Informace jsou i v angličtině, němčině, ale také v polštině a italštině. Týkají se podmínek při příjezdu z jednotlivých zemí Evropy a světa, ale především zde najdete informace a podmínky, jak je mají nastavené jednotlivé španělské autonomní oblasti jako například Katalánsko, Madrid, Baleáry a další. Obecně však v celém Španělsku platí, že roušku nebo respirátor nemusíte nosit venku při provozování sportovních aktivit, jako jsou cyklistika, pěší turistika, a také ne na pláži, pokud dodržujete příslušnou vzdálenost mezi cizími osobami.

I přes všechna opatření komplikující cestovní ruch přijelo v červnu 2021 do Španělska 2,3 milionu zahraničních turistů, zatím nejlepší číslo od začátku pandemie. Na prvním místě vedou turisté z Německa. Hlavními destinacemi jsou Baleárské ostrovy, madridská oblast, Katalánsko, valencijská oblast a Andalusie. Na webových stránkách těchto destinací, kam se dostanete proklikem, najdete další upřesnění.

Podle zdrojů španělské centrály vycházejících z ubytovacích a leteckých dat přijelo do Španělska za prvních 5 měsíců roku 2021 celkem 42 886 českých turistů. To není špatné číslo, vezmeme-li v úvahu, že cestování díky různým opatřením bylo a stále je velmi omezené.

Více informací týkajících se jednotlivých autonomních oblastí najdete na:

Turismo seguro. España – Travel Safe en español (spain.info)

Turespaña, španělská kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button