Data & studieNovinkyZahraničí

Český pas je sedmý nejsilnější na světě

Žebříček síly pasů pravidelně sestavuje poradenská společnost Henley & Partners na základě dat od Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA.

Foto: Pixabay

Nejsilnějšími pasy disponují Japonci a Singapurci, kteří by s nimi mohli v době bez pandemie bezvízově vyjet do 192 zemí. Zohledněny ale nejsou aktuální restrikce kvůli pandemii, které cestování značně omezují.

Na dalších příčkách jsou německé a jihokorejské pasy. Následují Finsko, Itálie, Lucembursko a Španělsko. Čtvrtou pozici pak sdílejí Rakousko, Dánsko, Francie, Nizozemsko a Švédsko, pátá náleží Irsku a Portugalsku. Šestou příčku sdílí celkem šest zemí. Jsou to Belgie, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, Velká Británie a USA. Sedmá pozice náleží kromě České republiky také Austrálii, Kanadě, Řecku či Maltě, s jejichž pasy lze bezvízově vycestovat do 185 států.

Na druhém konci seznamu se objevují zejména některé asijské státy. Vůbec nejslabší pas je afghánský, se kterým lze bezvízově vycestovat pouze do 26 destinací. O něco lépe si vedou irácké, syrské, pákistánské či jemenské pasy.

Svoboda cestování se za posledních několik desetiletí rozšířila, podle Henley Passport Indexu, který byl poprvé publikován v roce 2006, mohl jednotlivec navštívit průměrně 57 zemí, aniž by si musel dopředu zařizovat vízum. Dnes je toto číslo skoro dvojnásobné, v průměru 107 destinací.

Nejsilnější pasy světa
1. Japonsko, Singapur 192 destinací
2. Německo, Jižní Korea 190 destinací
3. Finsko, Itálie, Lucembursko, Španělsko 189 destinací
4. Rakousko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Švédsko 188 destinací
5. Irsko, Portugalsko 187 destinací
6. Belgie, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA 186 destinací
7. Austrálie, Kanada, Česká republika, Řecko, Malta 185 destinací
8. Polsko, Maďarsko 183 destinací
9. Litva, Slovensko 182 destinací
10. Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko 181 destinací
Zdroj: Henley Passport Index

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button