Města & regiony ČRNovinky

Česká unie cestovního ruchu: Bazény jsou na totálním dně

Vláda představila minulý týden nové kompenzace, bazénům a akvaparkům opět nedává nic.

Ilustrační foto: archiv TTG

Minulý pátek došlo k uzavření služeb nebo jejich částí, a to necelé dva týdny poté, co je vláda po druhém lockdownu otevřela. Mnoha odvětvím, od cestovního ruchu po gastronomii, přechod do 4. stupně PES zasadil další fatální ránu. Vláda ani pro třetí vlnu lockdownu nenabídla smysluplné a spravedlivé kompenzace, kterých se podnikatelé napříč sektorem služeb již několik měsíců marně dovolávají. Podpora státu zůstává pomalá, nedostatečná a jednoznačně selektivní. Alarmující je ze strany vlády pokračující ignorance vůči kritické situaci soukromých bazénů, akvaparků a wellness center, na kterou Česká unie cestovního ruchu upozorňuje již minimálně měsíc. Přitom předseda vlády veřejně slíbil, že stát zaplatí 100 % nákladů všem, kteří byli v důsledku krizových opatření vlády zavřeni.

„Už v listopadu bylo víc než jasné, že situace je pro bazény kritická. Od té doby navrhujeme Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR plán podpory bazénů a bazénových center, který počítá se vznikem dotačního titulu COVID – bazény. Odezva ze strany státu je zatím nulová, protože už prý nejsou finanční zdroje. My se ale nevzdáváme a doufáme, že vláda si uvědomí vážnost situace a začne jednat,“ říká Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu.

„Rozhodování vlády z minulého týdne bylo opět silně diskriminační. Na bazény a bazénová centra se nedostalo, i když patří k odvětvím, které pandemie covid-19 postihla nejhůře. Byly uzavřeny třetinu letošního roku a teď musely zavřít znovu. Přitom mají celý rok vysoké náklady, protože řadu technologií je nutné udržovat v provozu i po dobu odstávky. Na rozdíl od hotelů, restaurací nebo potravinářů stále nemají žádný kompenzační program a přitom sami nemají vůbec žádnou možnost v době zavření realizovat nějaké tržby. Dochází tu k přímé a vědomé likvidaci celého jednoho sektoru,” říká Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu a spolumajitel skupiny Royal Spa, která vlastní například termální park ve Velkých Losinách.

Náklady bazénů a bazénových center jsou při uzavření podstatně vyšší, než je tomu třeba v gastronomii nebo v kultuře. Vytápění a vzduchotechnika běží prakticky nepřetržitě, poplatky za přenos rezervovaných kapacit elektrické energie a plynu pro tato energeticky náročná centra jsou vysoké i při minimální spotřebě. Dlouhé odstávky způsobují poruchy některých technologií, a proto je nutné zajišťovat nepřetržitý provoz nebo dohled, což znamená opět vysoké náklady. Významné finanční ztráty a plýtvání vodou způsobuje vypouštění a napouštění bazénů – Česká unie cestovního ruchu odhaduje, že z českých bazénů bylo v důsledku pandemie vypuštěno minimálně 400 000 kubíků vody, což odpovídá objemu menší vodní nádrže. “V termálním parku Velké Losiny jsme museli letos zbytečně vypustit vodu z našich devíti bazénů o celkovém objemu 1500 kubíků, což je 1,5 milionu litrů vody. Bazény budeme muset znovu napustit a vodu opětovně upravit, aby odpovídala hygienickým požadavkům,” říká Martin Plachý.

Majitelé a provozovatelé bazénů a bazénových center od státu zatím získali jen minimální podporu. Mohli využít pouze programy Antivirus, případně COVID – nájemné v těch případech, kdy provozovatelé neužívají prostory ve svém vlastnictví. “Není v pořádku, že některá odvětví byla odškodněna při podstatně mírnějším propadu příjmů, zatímco na ta těžce postižená se zapomíná. Například pro potravináře byl obratem připraven kompenzační program Agricovid, o kompenzace mohou žádat už při 25% poklesu příjmů. Provozovatelé bazénů žádnou takovou možnost nemají, a to je jejich situace podstatně horší,” říká Pavel Košnar, prezident Asociace bazénů a saun ČR.

NÁVRH ČESKÉ UNIE CESTOVNÍHO RUCHU NA DOTAČNÍ TITUL COVID – BAZÉNY

Česká unie cestovního ruchu jej vypracovala ve spolupráci se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR. Podpora na krytí fixních nákladů má směřovat bazénům a bazénovým centrům v soukromých rukách, nikoliv těm, které provozuje veřejný sektor. Rámec dotačního programu i informace k poškození sektoru, které zasáhlo na 1150 provozovatelů s více než 17 000 zaměstnanci s obratem přesahujícím 8 miliard korun ročně, zaslala Česká unie cestovního ruchu k rukám místopředsedy vlády Karla Havlíčka.

Dotační titul COVID – bazény vychází ze Záchranného plánu 10+1, který představila Česká unie cestovního ruchu již v první polovině října 2020, a představuje tak další krok České unie cestovního ruchu, která hájí zájmy podnikatelů v cestovním ruchu i v návaznosti na již prosazené body nejen z tohoto plánu.

VÝCHODISKA A AKTUÁLNÍ SITUACE – bazény, bazénová centra, akvaparky

  • V České republice vlastní nebo provozuje bazény pro plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku nebo bazénová centra 1150 provozovatelů (údaj Asociace bazénů a saun ČR)
  • V ČR existuje a svoji činnost provozuje mimo jiné 6 velkých privátních akvacenter, jež ročně navštíví téměř 2 mil. návštěvníků
  • Ve výše uvedených provozovnách pracuje na různé formy úvazku více než 17 tisíc zaměstnanců
  • Roční obrat výše uvedených provozů činí zhruba 8 mld. Kč

(Do tohoto přehledu nejsou započteny veřejné bazény vlastněné či provozované veřejným sektorem. Jejich počet je podle Státního zdravotního ústavu asi 957.)

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button