Destinace měsíceKam jet?NěmeckoTOPZahraničí

Bavorská metropole Mnichov je kulinářskou pokladnicí

Asi každý zná pivní festival Oktoberfest, na který každoročně míří miliony návštěvníků, ale bavorské hlavní město skrývá mnoho dalších gastronomických i jiných lákadel.

Foto: Pixabay

Mnichov, třetí největší německé město, bývá nejčastěji zmiňován v souvislosti s dobrým pivem a klobáskami. Proslulé zahradní pivnice vznikly v 19. století a dnes je jich v Mnichově okolo dvou set. Jsou mezi nimi i dvě největší pivnice na světě, první z nich v Královské jelení zahradě pojme až 8000 hostů, druhá v Anglickém parku má kapacitu 7000 hostů. K pivu neodmyslitelně patří bílá klobáska Weisswurst z rukou řezníka Josepha Mosera, který ji od roku 1857 servíroval ve svém podniku Zum Ewigen Licht. Jí se s preclíkem a sladkou hořčicí. Letní lahůdkou zahradních pivnic je Steckerl, pstruh na špízu opečený na grilu na dřevěném uhlí. Dalším místním jídlem je sekaná v housce zvaná Leberkässemmeln.

Ale to, čím je Mnichov především známý, jsou piva. Přímo v Mnichově je šest velkých pivovarů: Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner. Kromě těchto šesti lze ve městě ochutnat i piva z menších pivovarů nacházejících se v okolních vesnicích. V mnichovských restauracích často bývají na výběr tři druhy piv: světlé, sladké a lehké Helles, černé Dunkles a pšeničné Weissbier.

Foto: Pixabay

Podzim patří Oktoberfestu

Všechna piva se ideálně testují během zmíněného festivalu Oktoberfest, což je nejvýznamnější a světově nejproslulejší mnichovská kulturní událost. Koná se každoročně od poloviny září do začátku října, obvykle jeho konec připadne na první říjnový víkend. Každý rok ho navštíví na šest milionů milovníků zlatavého moku. Počátky slavného Oktoberfestu spadají do začátku 19. století, kdy se ženil bavorský korunní princ Ludvík I. Při této příležitosti byla uspořádána obrovská hostina u městských bran. Rok poté sem ale Ludvíkovi poddaní přišli znovu a dožadovali se dalších oslav. A od té doby se v této tradici pokračuje.

Foto: Pixabay

Pivo je v celém Bavorsku nejoblíbenějším nápojem, při této příležitosti se vaří speciální Wies´nbier a místní se oblékají do tradičních krojů. Muži mají kožené kalhoty Lederhosen a ženy zase šaty s živůtkem, takzvaný Dirndl. Vidět místní v těchto krojích je jedinečnou součástí této události. Jde v podstatě o akci, jejíž podstatou je pít pivo. Čím víc, tím líp. Oktoberfest se koná na louce Theresienwiese nedaleko hlavního nádraží, kde dočasně vznikne městečko postavené z velkých stanů zdobených tradičními motivy. Každý stan patří jednomu pivovaru a pivo se tu točí ostošest. Během 16denního festivalu se spotřebuje až 30 procent roční produkce bavorských pivovarů, asi 4 miliony litrů piva, pracuje tu zhruba 12 tisíc zaměstnanců a návštěvníci spořádají odhadem 880 pečených volů, 220 000 párků a 460 000 pečených kuřat. Pivo se točí do tzv. tupláků, tedy litrových skleněných nádob. Ve stanech lze místo k sezení získat jen velkou náhodou, je nutná rezervace dopředu, za niž se vybírá velká záloha, kterou je třeba celou propít. Rezervace se tak vyplatí jen větším skupinám.

Foto: Pixabay

Festival začíná první den průvodem sládků ze Sonnenstrasse, který směřuje na Theresienwiese, kde starosta města slavnostně zarazí do sudu dřevěnou pípu, čímž je festival zahájen. Součástí festivalu jsou i různé pouťové atrakce. Oktoberfest je natolik slavnou a významnou událostí, že má ve městě dokonce své vlastní Muzeum piva a Oktoberfestu (Bier und Oktoberfestmuseum). V budově ze 14. století jsou k vidění stará zařízení na výrobu piva i slavnostní předměty.

Letos je Oktoberfest plánován v termínu od 17. září do 3. října.

Foto: Pixabay

Mnichov není jen pivo

Byla by velká chyba zaměřit se při návštěvě Mnichova jen na konzumaci piva a preclíků. Toto město s bohatou historií totiž nabízí daleko víc. Jedinečná architektura, unikátní obrazárny a muzea, ulice plné obchodů s kvalitním zbožím a především kosmopolitní atmosféra, to jsou hlavní lákadla, která ročně do Mnichova přivádějí obrovské množství turistů.

Foto: Pixabay

Za nejhezčí mnichovskou historickou budovu je považován zámek Residenz, někdejší sídlo bavorských vládců z rodu Wittelsbachů, kteří zde pobývali až do první světové války. K místům, která nelze v Mnichově minout, patří i hlavní mnichovské náměstí Marienplatz na Starém městě, které tuto funkci plní již od 12. století a je nejlepším výchozím bodem pro průzkum města. Uprostřed náměstí stojí Mariánský sloup ze 17. století, který oslavoval vítězství nad Švédy během třicetileté války, a Rybí kašna. Na náměstí se nachází také budova Nové radnice (Neues Rathaus), jejíž dominantou je zvonkohra. Ta se rozehraje každý den v 11 a ve 12 hodin a od května do října také v 17 hodin. Kromě Nové radnice tu stojí i Stará radnice, která je ale už třetí verzí té původní, v roce 1938 odsud Joseph Goebbels pronesl nenávistnou řeč, kterou rozpoutal protižidovský pogrom, tzv. Křišťálovou noc. Dále je na náměstí kostel Frauenkirche z 2. poloviny 15. století s kryptou rodu Wittelsbachů.

Foto: Pixabay

Vzhůru za kulturou a sportem

Mnichov je bohatý také na muzea a skýtá řadu významných uměleckých sbírek. Jedinečným muzeem pro milovníky vědy a techniky je Deutsches Museum, které shromažďuje na 28 000 exponátů z asi 50 oblastí vědy a techniky. K dalším významným mnichovským muzeím patří Alte Pinakothek, galerie věnující se starým mistrům z období od 14. do 18. století, Pinakothek der Moderne či muzeum Brandhorst, což je abstraktní budova zdobená keramickými trubkami, kde jsou vystavena díla Andyho Warhola. Obrazy a sochy z období od 19. do 20. století představuje Neue Pinakothek, klasické umění starověkého Řecka a Říma je k vidění v Glyphothek a tvorbu mnichovské umělecké skupiny Modrý jezdec, která vznikla v Mnichově v roce 1911, vystavuje galerie Lenbachhaus.

Po návštěvě muzeí a galerií je ideálním místem k odpočinku Anglická zahrada (Englischer Garten), jež je jedním z největších městských parků v Evropě. Krásné zahrady se nacházejí i u zámku Nymphenburg ze 17. století, jehož součástí je i slavná královská porcelánka založená v 18. století.

Foto: Pixabay

Nedaleko od zámku leží Olympijský park (Olympiapark), který byl postaven pro letní olympijské hry v roce 1972 na místě, kde se kdysi pořádaly vojenské přehlídky a kde v roce 1909 přistála první vzducholoď Zeppelin. Jednou z dominant parku je Olympijská věž vysoká 290 metrů, ze které se naskýtá pěkný výhled na Mnichov. Do Olympijského parku zároveň míří milovníci aut značky BMW, která je s Mnichovem spojena. Vedle Olympijského parku stojí moderní budova BMW Welt, která je přístupná zdarma a slouží jako předváděcí sál pro nejnovější modely BMW a hlavní výstavní síň této automobilky.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button