HotelyNovinky

Asociace vítají protikrizový balíček schválený vládou

Asociace hotelů a restaurací České republiky a Asociace horských středisek ČR vítají přijetí protikrizového balíčku, který schválila vláda. Snížení sazby DPH pro ubytovací služby a sjednocení sazby DPH na lyžařské vleky a lanovky na 10 % je dlouhodobou podporou pro podnikatele v cestovním ruchu, a navíc krokem ke zvýšení konkurenceschopnosti cestovního ruchu v rámci členských zemí EU.

 

Ilustrační foto: Radisson Blu Hotel

AHR ČR navrhovala převedení DPH pro ubytovací služby již před vypuknutím pandemie. Důvodem bylo především zlepšení podmínek pro rozvoj cestovního ruchu v ČR, a to i ve vztahu k ostatním zemím EU. U daně z přidané hodnoty navíc rovněž EU podporuje snížené sazby u služeb s intenzivním podílem lidské práce, což ubytovací služby splňují beze zbytku.

AHR ČR vyzývá poslance a senátory, aby tento návrh podpořili, a pomohli tak zmírnit existenční dopady výpadku spotřeby cestovního ruchu, který bude v letošním roce činit až 50 % v porovnání s rokem 2019. Navíc sjednocení sazeb DPH u stravovacích a ubytovacích služeb zjednoduší systém nejen pro podnikatele, ale i pro zákazníky.

Sazby DPH pro ubytovací služby v sousedních zemích:

Německo         7 %

Rakousko            10 %

Slovensko            10 %

Maďarsko            5 %

Polsko             8 %

ČR                   15 % – nově 10 %

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: „Protikrizový balíček je jednoznačně vstřícným krokem vlády pro podporu podnikání v ubytovacích službách. Naše hotelnictví je na vysoké úrovni ve srovnání s ostatními členskými státy EU a je pro nás klíčové, aby tomu tak bylo i po odeznění současné pandemie, která zasáhla zásadním způsobem právě služby ubytování a stravování. Stejně tak je velmi jasným signálem ochoty pomoci podnikatelům také zpětné uplatnění daňové ztráty. Věříme, že stejně vstřícně jako vláda, přistoupí k tomuto návrhu vlády i zákonodárci a podpoří tak udržení životaschopnosti cestovního ruchu, který za poslední tři měsíce celosvětově utrpěl výrazné ztráty.“

 

Ilustrační foto: archiv TTG

Skiareály uvítaly návrh na snížení sazby DPH na lyžařské vleky

Z dlouhodobého hlediska usnadní toto řešení provozovatelům značné množství administrativy, ušetřené peníze mohou zároveň horské regiony využít k investicím do rozvoje i další sezony. Ta bude pro budoucnost horských regionů i podnikatelů v turismu rozhodující.

Horské areály oceňují, že vláda vyslyšela návrhy profesních organizací, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Fóra cestovního ruchu, které podporovalo i Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Svým rozhodnutím přispěla ke zmírnění následků pandemie Covid-19. Konkrétně pak pětiprocentní snížení daně u jízdného za vleky představuje z pohledu státu marginální výpadek příjmů, provozovatelům lyžařských areálů ale tyto prostředky významně pomohou. A to zvláště po letošní zkrácené sezoně, míní Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek.

„Sjednocení sazeb DPH u lyžařských vleků a lanových drah zásadním způsobem zjednoduší administrativu podnikatelů provozujících jak lanové dráhy, tak lyžařské vleky. Ti totiž dosud museli provádět složité rozpočítávání realizovaných tržeb v závislosti na uskutečněných jízdách, a to dle toho, zda byla jízda uskutečněná na lanové dráze (od loňského roku sazba DPH 10 %) či lyžařském vleku (dosud sazba DPH 15 %),“ vysvětluje Petr Hynek, jednatel SkiResort ČERNÁ HORA-PEC. Provozovatelé zároveň vítají skutečnost, že se tímto krokem sazba DPH posunuje na výši, která je obvyklá v zemích, jako jsou například Rakousko, Slovinsko, Francie, nebo Itálie.

„Rozhodnutí vnímám jako velkou pomoc provozovatelům lyžařských areálů k překonání následků spojených s dopady COVID 19 a jako pozitivní příspěvek ke stabilizaci a rozvoji těchto středisek v dalších letech,“ dodává k tomu Kateřina Neumannová, prezidentka Asociace horských středisek ČR.

„Jsme velmi rádi, že vláda přijala konkrétní opatření na snížení DPH na 10 % u některých služeb cestovního ruchu, které pomůže například podnikatelům v horských oblastech, kde často bývají omezené možnosti pracovních příležitostí. Na aktivity provozovatelů lanovek a vleků jsou především v horských oblastech navázány i další služby v cestovním ruchu, který je v současné době jednou z nejpostiženějších oblastí koronavirovou krizí,“ komentuje rozhodnutí vlády Irena Vlčková, generální ředitelka SOCR ČR.

Pomoc vlády zároveň střediska považují za vratnou investici i pro stát. „Skiareály jsou vnímány jako motor horských regionů, protože zde funguje významný multiplikační efekt – každá 1 Kč utracená návštěvníkem ve skiareálu znamená dalších 7 Kč utracených za ubytování, stravování a ostatní navazující služby horského střediska. Tímto má podpora rozvoje provozovatelů skiareálů pozitivní dopad na celý region a na udržení zaměstnanosti, která je v horských regionech na cestovním ruchu silně závislá a nyní do jisté míry v ohrožení,“ říká Libor Knot z AHS ČR.

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button